Bugun...BİRİKEN PARALAR NEREYE GİDECEK?

Geçtiğimiz günlerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde toplanan milyarlarca liranın, üretime ve yatırıma destek olmak amacıyla özel sektöre kaynak olarak kullandırılabileceğini açıklamıştı.

facebook-paylas
Tarih: 10-09-2020 17:20

BİRİKEN PARALAR NEREYE GİDECEK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Bireysel  Emeklilik Sistemi'nde toplanan milyarlarca liranın, üretime ve yatırıma destek olmak amacıyla özel sektöre kaynak olarak kullandırılabileceğini açıklamasının ardından, kafalarda konuyla ilgili bazı soru işaretleri oluşmaya başladı. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, bu açıklamayla birlikte vatandaşta fona karşı güvensizlik oluşabileceğini ve vatandaşların yatırımlarını fonda değil yastık altında tutabileceğini ifade etti.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ'NDE TOPLAM 154 MİLYAR LİRALIK BİRİKİM VAR

Erdursun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  açıklaması hakkında, "Bireysel Emeklilik Sistemi'nde biriken, yaklaşık 6 milyon 800 bin kişinin ödemiş olduğu para 154 milyar liralık bir birikim oluşturdu. Eski parayla ifade edecek olursak 154 katrilyon ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Biz bu biriken parayı yatırıma ve üretime yönlendirmek istiyoruz' dedi. Bunun anlamı; sizin paranızı kullanacağız, üretime ve yatırıma harcanması amacıyla iş verenlere kredi olarak vereceğiz demek" dedi.

"ÜLKEMİZ FONLAR KONUSUNDA KÖTÜ TECRÜBELERE SAHİP"

"Ülkemiz fonlar konusunda kötü tecrübelere sahip" diyen Erdursun, "Konut Edindirme Yardımı 1987 yılında (KEY), devlet memurlarına, askeri personele ve emeklilere evsiz kimse kalmayacak vaadinde bulundu. Maaşlardan aylık belli bir oranda kesinti yaptı, bu birikimleri faizleriyle birlikte değerlendireceklerini ve herkesin ev sahibi olacağını söylemişlerdi ama Konut Edindirme Yardımı'na parası kesilen bir kişi bile ev sahibi olamadı. 1999 yılında bu fon tasviye olduğunda fonda hiç para yoktu. 1988 yılında Tasarruf Teşvik Fonu kuruldu ve denildi ki; çalışanların gelirlerinden belli oranda para keseceğiz, üzerine faiz koyarak bu parayı işleteceğiz ve siz tasarruf yapmış olacaksınız. Aslında 1988 yılındaki bu sistem bugünkü Bireysel Emeklilik Sistemi ile aynı mantıkta. O da, 2000'li yıllarda tasviye olduğunda fonda para yoktu" şeklinde konuştu.

"BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ ESASEN EMEKLİLİK SİSTEMİ DEĞİLDİR"

Özgür Erdursun, Bireysel Emeklilik Sistemi'nin emeklilikle alakası olmayan bir sistem olduğunu şöyle açıkladı: "Bireysel emeklilik sistemi aslında bir emeklilik sistemi değildir o da bir tasarruf teşvikidir, çünkü Türkiye'de emeklilik SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı'dır. Bu sisteme emeklilik denmesinin sebebi kulağa daha hoş gelip, insanların para yatırmasını sağlamaktır. Bu sitemde şu ana kadar iyi para birikti çünkü 45 yaş altı çalışanlar için zorunluluk esasına dayanıyor. 45 yaşa altı çalışanlar sisteme zorunlu olarak giriyorlar. Sisteme girerken kendilerine bin lira para veriliyor. Yatırdıkları paranın da yüzde 25'i kadar katkı sunuluyor. Ayrıca belli bir süre kalmayıp sistemden çıkarlarsa katkı paylarını alamıyorlar."

"GÜVENSİZLİK OLURSA, VATANDAŞ FONLARA PARA YATIRMAK YERİNE YASTIK ALTINDA BİRİKİM YAPAR"

Sistemde biriken paraların kredi olarak dağıtılacağı açıklaması hakkında, 'vatandaşta güvensizlik oluşturabilir' yorumu yapan Erdursun, durumu şöyle açıkladı: "Sizin paranızı başkasına verirlerse ve bu para daha sonra geri dönmezse ne olur? Bu fon batar, sizin paranız da boşa gider. Sonuç olarak, güvensizlik olur, caymalar söz konusu olur. Böylece fonlara para yatırmak yerine yastık altında birikimler başlar. Evet yatırım çok önemli ama bu bireysel emeklilik fonu ile olmamalı. Yatırım ve üretimin desteklenmesi çok önemlidir ama buradaki parayla desteklenemez. Türkiye fonlar konusunda geçmişte kötü tecrübeleri olan bir ülke. Bireysel Emeklilik Sitemi'ne para ödeyenlere bunu kabul ediyor musunuz diye sorulması gerekiyor. Başkaca endişe yaratan durumlar söz konusu. Verilen kredilerin ne kadarı yatırım ve üretime gidecek bilemiyoruz. Verilen bu krediler, daha çok bankalarla ikili ilişkileri iyi olan, maddi durumu iyi olan kişilere gidiyor. Bu paraları alan kişiler altın, dolar, euro alıyor. Üretime katkı sağlamıyor. Gerçekten esnafa, üretiye verileceğinden emin olsak bunu anlayabiliriz ancak karar verici, bu sisteme para yatıranlardır. Hiç sormadan ben sizin paranızı iş verenlere ve patronlara veriyorum denmesi, uygulamaya karşı çıkılacağı bir sonuç doğurur.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

 

 

 

 
Kaynak: HALKIN GAZETESİ

Editör: DOĞAN ERTAN

Bu haber 1801 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

DİGİTAL GAZETEMİZİ BEĞENİYORMUSUNUZ?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI