Bugun...BRAVO BAŞKAN SOYGUNCULARI İFŞA ETTİN

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan Gemlik Belediyesinin geçmiş dönemden kalan borçlarını seçim dönemi söz verdiği gibi Çarşı Meydanı’nda bulunan alışveriş merkezi binasına asarak Gemliklilere ilan etti. Belediye Meclis Toplantılarında başlayan geçmiş dönemlerin borç sorgulanması tartışması afiş sonrasında karşılıklı polemiğe dönüştü

facebook-paylas
Güncelleme: 22-05-2019 18:30:29 Tarih: 22-05-2019 18:08

BRAVO BAŞKAN SOYGUNCULARI İFŞA ETTİN

HALKIN GAZETESİ/HABER MERKEZİ

Borçların 101 Milyonu aştığını öne süren Mehmet Uğur Sertaslan, Çarşı Meydanındaki CİUS AVM’ye astırdığı dev afişte kalan borçları kalem kalem kamuoyuna açıkladı. Mehmet Uğur Sertaslan’ın afişli borç duyurusuna CHP’lilerden destek gelirken, Ak Parti Gemlik İlçe Teşkilatıda tepki gösterdi. Ak parti İlçe Eski Başkanı Necdet Yılmaz’da afiş uygulamasını sosyal medya hesabından eleştirdi.

Konunun muhatabı Belediye eski Başkanı Refik Yılmaz’da, Gemlik halkının yalan yanlış bilgilerle kandırıldığını iddia etti. CHP’li yeni yönetimin Gemlik’e yaptıkları devasa hizmetleri gölgelemek için bu tür algı operasyonlarına başvurduğunu ifade eden Refik Yılmaz, yapamayacakları hizmetlere mazeret üretildiğini savundu.

 

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, afişte kamuoyuna bildirdiği borçları şöyle açıkladı:

Borç 101 milyonu aşıyor
Firma-Şahıs borçları 15 milyon 794 bin 402 lira, alınan depozito teminatları 2 milyon 431 bin 673 lira, emanetler hesabı 3 milyon lira, vergi dairesi borçları 2 milyon 977 bin 643 lira, Sosyal Güvenlik Kurumu Borçları 2 milyon 216 bin 28 lira, Kültür Varlıkları Katkı Payı borçları 526 bin 522 lira, sosyal konutlar ve taahhüt borçları 74 milyon 352 bin 85 lira borcu olduğu ifade edildi.

“Şeffaf belediyeciliğin gereğini yaptık”
Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Belediyemizin borçlarını seçim dönemi söz verdiğimiz gibi çarşı meydanında bulunan alışveriş merkezimize asarak halkımızı bilgilendirdik. Şeffaf belediyecilik anlayışımızı görevimiz boyunca sürdüreceğiz. Gemlikli yurttaşlarımızın vergileriyle ayakta tuttuğu Gemlik Belediyesi’nin şu anda ne halde olduğunu bilmeye hakkı var” dedi. Belediyenin kasasındaki para konusunda da açıklama yapan Sertaslan, göreve başladıklarında kasada 1 milyon lira civarında bir para olduğu o paranın da belediye şirketi olan Gemtaş’ın maaş ödemesine gittiğini belirtti.

Mehmet Uğur Sertaslan’a Belediye eski Başkanı Refik Yılmaz’dan tepki gecikmedi. Yılmaz, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Şehrin emin kişisi ünvanını da taşıyan  Belediye Başkanı kamuoyunu yanıltmamalı, doğru bilgilendirmeli.

Görevin  devredildiği gün olan 04.04.2019 tarihi itibariyle Gemlik Belediyesinin kasasındaki nakit para 1.130.000. TL,  faturaya bağlanmış borcu 12.500.000 TL civarındadır.  Taahhüt borçları ise iddia edildiği kadar asla değildir.

Şöyle ki; Cihatlı Toplu Konuttan:

  1. Etap 158 daire 8 dükkanın yapım bedeli olan 12.682.000 TL nin tamamı ödenmiştir.
  2. Etap 208 dairenin yapım bedeli olan 19.842.000. TL den bakiye olarak yaklaşık 11 milyon kalmıştır.

3.Etap 208 dairenin yapım bedeli olan 17.700.000. TL den bakiye olarak yaklaşık 9.500.000. TL kalmıştır.

  1. Etap 135 dairenin yapım bedelinden bakiye olarak yaklaşık 4.350.000. TL sı kalmıştır.

Kur’a çekilerek bir kısmı hak sahiplerine tahsis edilen daireler ile kura çekme aşamasına gelen ve yine inşası tamamen bitirilerek peşin olarak satışa sunulan dairelerden Belediyenin bakiye alacağı  85.000.000. TL  civarındadır. Müteahhitlere bu dairelerin yapımı nedeniyle ileride tahakkuk edecek bakiye hakediş ödemesi ise 24.850.000.TL civarındadır. Dolayısıyla sadece bu dairlerin satışından bu günkü para ile 60 milyon TL gelir  elde  edilecektir.  Gemlik Belediyesi iyi yönetilirse, Gemlik Belediyesinin teknik kadrosu ve mali durumu hem devam eden yatırımlarını aksatmadan tamamlamaya ve hem de yeni yatırımları çok rahatlıkla yapabilecek kapasitededir.

Yapım İhalesi gerçekleştirilen ancak henüz temel aşamasında olanlar ile temeli atılacak konutların yapımını yeni yönetim devam ettirmeyecek ise söz konusu dairlerle ilgili borç /gelir hesaplaması anlamsızdır. Dairelerin inşası halinde bu daireler kimseye bedava verilmeyeceğine göre ve yasa gereği maliyetinin  % 5 fazlasına satılacağına göre bu konutların yapımından da herhangi ekstra borç veya zarar da olmayacaktır. Yeni yönetim devam ettirmeyi düşünmediği toplu konut etaplarını sırf borç listesi kabarık olsun diye listeye almış ve kurnazlık yapmıştır.

Cihatlı’da kaba inşaatı tamamlanan Arif Nihat Asya İlkokulu ile yine kaba inşaatı bitirilen Hisartepe’deki Nene Hatun Kız Hafızlık Yurdu inşaatı ve Cihatlı Toplu Konut Camii inşaatının her birinin tamamlanması için 2 şer milyondan 6 milyon TL ye ihtiyaç duyulduğu göz önünde bulundurulduğunda konutlarla birlikte bu inşaatlar 31 milyon TL ye bitirilmiş olacaktır. Daire satışlarının bakiye alacağı olan 85 milyon TL den 31 milyon TL yi çıkaracak olursak 54 Milyon TL Belediyenin kasasına girecektir.

Belediyeye iş yapan Müteahhitlerden alınmış teminatları bile borç gösterip güya borç listesini şişirmişler. Belki de bu teminatların bir kısmı irad kaydedilecek, bir kısmı da iade edilecektir.

Belediyenin konut satışlarından elde edeceği gelirden hiç bahsetmeyip, sadece inşa sürecine ödenecek miktarı kamuoyu ile paylaşıp olumsuz algı oluşturmak iyi niyetten yoksun bir davranış tarzıdır,  halkı kandırmaktır. Borcu paylaşıyorsanız alacakları da açıklama erdemini göstermek gerekir. Her alanda tüm zamanlardan daha fazla gerçekleştirdiğimiz hizmetleri, Siyasi hesaplarla ve  ‘çamur at izi kalsın’  anlayışıyla hareket ederek gölgelemek istiyorlar. Ancak; “Güneş balçıkla sıvanmaz”.

GEMPORT Hisselerinin yanı sıra BORUSAN’a satılan araziler sonrasında konuları mahkemeye taşıyan MHP’liler ise şimdilik sessiz kalmayı tercih ettiler. Borçlar konusundaki Afiş polemiği Gemlik’in bir numaralı siyasi gündemi oldu.
Kaynak: Gemlik son nokta

Editör: DOĞAN ERTAN

Bu haber 446 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YEREL Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

DİGİTAL GAZETEMİZİ BEĞENİYORMUSUNUZ?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI