Ücretsiz Online Ziyaretci Sayaci
Bugun...Bu maddeye dikkat! Dişleri beyazlatmak yerine zarar veriyor

Ağız hijyenimiz ve diş sağlığımız, genel sağlığımızın kritik bir parçasıdır. Ağız içerisinde görülen yaralar bazı hastalıkların belirtisi olabileceği gibi ağızda başlayan hijyen eksiklikleri de bir hastalık başlangıcına yol açabilir. Prof. Dr. Yasemin Özkan, ağız sağlığı ile ilgili bilinmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

facebook-paylas
Tarih: 02-11-2021 04:42

Bu maddeye dikkat! Dişleri beyazlatmak yerine zarar veriyor

Eda Özdemir / Pembenar Özel - Ağzımızın vücudumuza açılan kapı olduğunu ve ağız sağlığı ile tüm vücut sağlığının bağlantılı olduğu fikri yıllar önce birçok insanın çoğunlukla yadırgadığı bir durumdu. Yine o dönemlerde kalp hastalığından şüphelenen bir doktor, muhtemelen hastayı bir diş hekimine sevk etmeyecekti. Bu durum, diyabet, hamilelik ya da diğer tıbbi durumlar için de geçerliydi. Ancak zaman değişti. Son 5 ila 10 yılda ağız sağlığı ve vücut sağlığı arasındaki olası bağlantılara olan ilginin arttığı görüldü. 

Prof. Dr. Yasemin Özkan ''Ağzımız hastalıklara neden olan bakteri ve virüsler için giriş kapısıdır. Ağız içindeki enfeksiyonlar sadece bu bölgede sınırlı kalmaz ve bakterilerin ürettiği toksik ürünler kan dolaşımına katılarak bireylerin genel sağlığını etkileyebilir. Bu noktada yapılan bilimsel araştırmalara baktığımızda diş eti iltihabının diyabet, kalp-damar hastalıkları, damar sertliği, gebelerde düşük ve erken doğum riskini arttırabildiği gösterilmiştir. Bunun yanı sıra ağız ve diş sağlığının bozulması, sindirim sistemini etkileyerek mide ve bağırsak rahatsızlıklarına da sebep olabilir. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, ciddi diş eti hastalığı olan kişilerin kronik bir rahatsızlığa sahip olma olasılığının %40 daha fazla olduğunu bildirmiştir. Ayrıca güncel ulusal ve uluslararası bilimsel makalelerde de ağız sağlığı kötü olan kişilerin Covid-19 hastalığını daha şiddetli geçirdiği bildirilmiştir.'' açıklamasında bulunarak ağız sağlığının öneminin altını çizdi.

Ağızdaki yaralar ciddi hastalıkların belirtisi olabilir

Ağızda oluşan yara ve aftlar, konuşma, yutkunma ve çiğneme gibi hareketler esnasında zorluğa neden olur ve gündelik yaşamı olumsuz etkiler. Üstelik bu tür yaralar bazı hastalıkların belirtileri olabilir. Prof. Dr. Yasemin Özkan, bu tür yaraların sebebinin herpes, frengi, herpanjina gibi enfeksiyonlar kaynaklı olabileceği gibi; Behçet hastalığı, kan hastalıkları, vitamin eksiklikleri, bağırsak hastalıkları, romatolojik hastalıklar ve hatta AIDS hastalığına bağlı olarak oluşabileceğini söyledi.

Özkan, ağız içinde oluşan yaraların bazen birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşebilecek küçük çizikler şeklinde olabilirken bazı durumlarda iltihaplanarak aft adı verilen ağrılı yaralara dönüştüğünü; tedavilerinde ise genellikle doğal yöntemler, gargaralar ve bazı durumlarda da antibiyotiklerden yararlanılabileceğini belirtti. Ağız yaralarının sürekli olarak tekrarladığı veya birkaç gün içerisinde iyileşmeyip büyümeye ve kötüleşmeye devam ettiği durumlarda altında yatan farklı bir hastalık olma ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu söyleyen Özkan, yaraya yönelik tedavi uygulanırken aynı zamanda farklı bir hastalık olup olmadığının da araştırılması gerektiğini söyledi.

Dişleri günde 2 kez fırçalamak yeterli değil

Sanılanın aksine günde en az 2 defa 2 dakika dişleri fırçalamak diş sağlığı için yeterli değildir. En etkin ve doğru fırçalamayı yapsak bile diş yüzeylerinin ancak görünen alanlarını temizleyebildiğimizi söyleyen Özkan, diş fırçalarının da kullanıma bağlı olarak zamanla etkisini ve verimliliğini kaybettiğini söyledi. Özkan, etkili bir fırçalama için diş fırçalarının 3 ayda bir değiştirilmesini önerdi.

Diş aralarında kalan yemek artıkları ve bakteri plaklarını temizlemek için diş ipi ya da ara yüz fırçaları günde en az bir kez tercihen de akşam dişler fırçalandıktan sonra kullanılması gerektiğini söyleyen Özkan, dişlerle birlikte dil temizliğinin de ağız sağlığının olmazsa olmazlarından olduğunu söyledi. Bu sebeple dil yüzeyinin de diş temizliği tamamlandıktan sonra fırça ile temizlenmesi gerektiğini söyleyerek, diş çürüklerine ve dişeti hastalıklarına yol açan bakteri plağı birikimine engel olabileceğimizi söyledi. Bunun yanı sıra ağız bakımını desteklemek için ilave olarak da gargaraların da kullanılabileceğini söyleyen Özkan, ağız gargaralarının hiçbir zaman diş fırçalamanın yerine geçmeyeceğini; sadece ağız bakımını desteklemek amacıyla kullanılabileceğini belirtti.

Ağız sağlığı doğumdan itibaren başlar

Yeni doğan bir süt bebeğinin bile ağız bakımının yapılması, emzirme sonrası temiz bir bezle ağız içinin silinmesi gerektiğini söyleyen Özkan, dişlerin çıkmasını takiben de uygun fırça ve macunlarla dişlerinin fırçalanması gerektiğini söyledi. Bunun yanı sıra iki yaş ve altındaki çocuklara diş macununu tükürmeyi öğretmenin zor olduğu dönemde kesinlikle florür içermeyen bir diş macunu kullanılması gerektiğini söyleyen Özkan, fazla florür alınan durumlarda dişlerde renklenme veya çukurcuklanma görülebileceğinin altını çizdi.

3 yaş üstü çocuklarınızın dişleri çıkmaya başlar. Sağlıklı ergen dişleri için bunları temiz tutmak büyük önem taşımaktadır. Bu yaşlarda dişlerini fırçalamasını sağlamak zor olabilir ancak dişlerinin günde iki kez temizlenmesi önemlidir. Özkan, diş minesinin korunmasına ve güçlendirilmesine yardımcı olan, en az 500 ppm florür içeren florürlü bir diş macunundan bezelye tanesi büyüklüğünde kullanılabileceğini söylerken; çocuğunuzun alışabilmesi için hafif, nane aromalı bir diş macunu denenmesini öneriyor.

Prof. Dr. Yasemin Özkan, ''Çocuğunuz 7 yaşına gelene dek dişlerinin fırçalanmasından siz sorumlu olmalısınız. Onların tekniklerini geliştirmelerine izin verebilirsiniz. Ancak, çocuğunuzun dişlerini yine de kendiniz fırçalamanız gerekir. 8 yaşına yaklaştıklarında, kendi dişlerini fırçalamalarına izin verebilirsiniz, ancak yine de başlarında bulunmalısınız. Çocuklarımızın ilk rol modelinin bizler olduğumuzu düşünürsek onlara örnek olmak adına bizler de onların göreceği şekilde hatta birlikte diş fırçalayarak onlara bu alışkanlığı kazandırmalıyız.'' dedi

Doğal yollarla diş beyazlatma yöntemleri çoğu zaman başarısız oluyor

Prof. Dr. Yasemin Özkan, ''Diş beyazlatma işlemi profesyonel bir yaklaşım gerektirir. Doğal denilebilecek birtakım materyallerin kullanımı genellikle hüsranla sonuçlanır. Hatta halk arasında yaygın olarak kullanılan karbonatla diş fırçalama başlangıçta diş lekelerini temizleyip dişleri beyazlatıyor gibi görünse de mine üzerinde oluşturduğu çizikler yüzünden zamanla dişlerde daha da kalıcı renklenmelere sebep olur. En doğrusu diş beyazlatma işleminin diş hekimleri tarafından uygulanmasıdır.'' diyerek diş beyazlatmayı denerken oluşabilecek etkiler hakkında uyardı.

Diş macunu seçerken bu faktörlere dikkat edin

Diş macunu seçerken en önemli noktanın flor içeriği olduğunu söyleyen Özkan ''Macunlar içerisindeki flor oranı değişiklik gösterdiğinden yüksek çürük riskine sahip, 6 ay-2 yaş arası çocuklarda 500 ppm, 2-6 yaş arası çocuklarda 1000 ppm, 6 yaş ve üstü çocuklar ve yetişkinlerde 1450 ppm konsantrasyona sahip macunların kullanılması önerilmektedir. Diş macunu alırken diğer bir dikkat edilmesi gereken nokta macunun farklı renklerde olmamasıdır. Macun beyaz veya tek renk olursa fırçalarken kanama olduğunda daha rahat bir şekilde fark edilir. Macunun içerisindeki partiküllerin diş yüzeyini çizmeyen tipte olmasına da özen gösterilmelidir. Diş yüzeyi çizilmeleri ileride diş renklenmelerine yol açar. Hassasiyet problemi olan bireyler de diş macunu seçerken hassasiyet giderici özellikte olanları tercih etmelidir. Çünkü hassasiyet giderici macunların içerisinde bulunan bazı iyonlar açığa çıkan dentin kanallarını tıkayarak hassasiyeti engeller.'' açıklamasında bulundu.

Diş ve diş eti sağlığını korumak için bu yiyecekleri tüketin

Süt ve süt ürünlerinin diş ve diş eti sağlığını korumak için en iyi seçeneklerden birisi olduğunu belirten Prof. Dr. Yasemin Özkan, ''Bu besinler yüksek miktarda kalsiyum ve fosfor ile mineral oluşturulması için yardımcı olurlar. Yüksek su içeriğine sahip gıdalar meyve ve sebzelerin içerdikleri şekerin etkilerini seyrelttiği için diş ve diş eti sağlığını korumak için çok uygundur. Bu gıdalar aynı zamanda dişleri çürümeye karşı koruyan tükürük akışını artırma eğilimindedir. Meyve ve sebzeler içinde en iyi seçenek sert, katı ve gevrek olanlardır. Dişler için faydalı olan meyve seçenekleri arasında elma, çilek ve armut vardır. Bazı iyi, gevrek sebzeler arasında ise brokoli, havuç, kabak ve kereviz bulunmaktadır. Çiğ kereviz özellikle çok faydalıdır bunun nedeni ekstra çiğnemeye ihtiyaç duyulması böylece diş etlerine masaj yapması ve onları temizlemesidir. Kereviz bu özellikleri sayesinde diş ve diş etlerinin sağlıklı kalmasına oldukça yardımcı olan besinlerden biridir.'' diyerek ağız ve diş sağlığına iyi gelen besinler hakkında bilgi verdi.
Kaynak: www.milliyet.com

Bu haber 495 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Trabzonspor 23 16 1 6 41 17 54 +24
2 Konyaspor 22 13 3 6 34 16 45 +18
3 Alanyaspor 23 11 7 5 41 33 38 +8
4 Adana Demirspor 23 10 6 7 35 25 37 +10
5 Fenerbahçe 23 10 6 7 36 28 37 +8
6 Beşiktaş 23 10 7 6 35 31 36 +4
7 Hatayspor 23 11 9 3 32 34 36 -2
8 Başakşehir FK 22 10 8 4 31 23 34 +8
9 Gaziantep FK 22 9 8 5 27 28 32 -1
10 Sivasspor 23 7 6 10 30 24 31 +6
11 Kayserispor 23 8 8 7 31 32 31 -1
12 Fatih Karagümrük 23 8 9 6 29 36 30 -7
13 Kasımpaşa 23 7 10 6 30 31 27 -1
14 Göztepe 23 7 10 6 28 31 27 -3
15 Galatasaray 23 7 10 6 28 33 27 -5
16 Giresunspor 23 7 11 5 22 25 26 -3
17 Antalyaspor 23 6 11 6 23 34 24 -11
18 Çaykur Rizespor 23 6 13 4 21 39 22 -18
19 Altay 23 5 15 3 24 38 18 -14
20 Yeni Malatyaspor 22 4 14 4 18 38 16 -20
Takım O G M B A Y P AV
1 Ümraniyespor 21 14 4 3 37 17 45 +20
2 MKE Ankaragücü 21 14 4 3 34 16 45 +18
3 BB Erzurumspor 21 11 5 5 34 24 38 +10
4 Bandırmaspor 21 11 7 3 34 21 36 +13
5 İstanbulspor 21 11 7 3 35 25 36 +10
6 Eyüpspor 20 10 4 6 30 22 36 +8
7 Samsunspor 20 9 5 6 31 23 33 +8
8 Adanaspor 21 9 7 5 26 21 32 +5
9 Manisa FK 21 8 9 4 25 27 28 -2
10 Tuzlaspor 20 7 7 6 21 20 27 +1
11 Keçiörengücü 21 7 9 5 28 32 26 -4
12 Gençlerbirliği 21 8 11 2 24 32 26 -8
13 Boluspor 19 6 7 6 21 21 24 0
14 Kocaelispor 21 7 11 3 20 28 24 -8
15 Menemenspor 21 5 8 8 24 35 23 -11
16 Altınordu 21 7 13 1 27 45 22 -18
17 Bursaspor 20 5 10 5 23 31 20 -8
18 Denizlispor 21 5 12 4 20 32 19 -12
19 Balıkesirspor 20 2 16 2 14 36 8 -22
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 38 28 2 8 82 25 92 +57
2 Sakaryaspor 38 21 5 12 74 35 75 +39
3 Kırşehir Belediyespor 38 21 8 9 57 32 72 +25
4 Kırklarelispor 38 19 6 13 60 32 70 +28
5 Van Spor 38 21 11 6 59 35 69 +24
6 Bodrumspor 38 18 11 9 80 48 63 +32
7 Etimesgut Belediyespor 38 18 13 7 63 36 61 +27
8 Karacabey Belediyespor 38 15 12 11 52 41 56 +11
9 Turgutluspor 38 16 16 6 44 56 54 -12
10 Serik Belediyespor 38 13 11 14 51 48 53 +3
11 Pendikspor 38 15 16 7 66 53 52 +13
12 Pazarspor 38 15 18 5 60 64 50 -4
13 Tarsus İdman Yurdu 38 13 15 10 56 55 49 +1
14 Bayburt Özel İdare Spor 38 14 18 6 52 61 48 -9
15 Sivas Belediyespor 38 11 14 13 63 58 46 +5
16 1922 Konyaspor 38 11 18 9 47 49 42 -2
17 Kastamonuspor 38 8 18 12 31 58 36 -27
18 Elazığspor 38 10 22 6 61 90 33 -29
19 Mamak FK 38 6 26 6 32 121 24 -89
20 Kardemir Karabükspor 38 1 34 3 16 109 3 -93
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 30 20 2 8 43 18 68 +25
2 1928 Bucaspor 30 20 3 7 58 18 67 +40
3 Yeşilyurt Belediyespor 30 17 8 5 50 27 56 +23
4 Ofspor 30 14 5 11 43 31 53 +12
5 Arnavutköy Belediye 30 13 8 9 40 29 48 +11
6 Edirnespor 30 12 9 9 34 31 45 +3
7 Belediye Derincespor 29 10 9 10 38 29 40 +9
8 Artvin Hopaspor 30 10 11 9 41 44 39 -3
9 Fatsa Belediyespor 30 10 12 8 22 31 38 -9
10 Kızılcabölükspor 30 9 11 10 34 33 37 +1
11 Nevşehir Belediyespor 30 9 14 7 31 31 34 0
12 Çankaya FK 30 10 16 4 28 48 34 -20
13 1877 Alemdağspor 30 9 15 6 37 48 33 -11
14 Antalya Kemerspor 30 7 17 6 27 50 27 -23
15 Payasspor 29 5 16 8 29 53 23 -24
16 Manisaspor 30 1 20 9 22 56 12 -34
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/02/2022 Kayserispor vs Hatayspor
 04/02/2022 Konyaspor vs Giresunspor
 05/02/2022 Gaziantep FK vs Sivasspor
 05/02/2022 Fatih Karagümrük vs Yeni Malatyaspor
 05/02/2022 Trabzonspor vs Kasımpaşa
 05/02/2022 Fenerbahçe vs Başakşehir FK
 06/02/2022 Alanyaspor vs Galatasaray
 06/02/2022 Çaykur Rizespor vs Adana Demirspor
 06/02/2022 Beşiktaş vs Antalyaspor
 06/02/2022 Göztepe vs Altay
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 05/02/2022 Keçiörengücü vs Samsunspor
 05/02/2022 Tuzlaspor vs Balıkesirspor
 05/02/2022 Bursaspor vs Altınordu
 05/02/2022 Denizlispor vs Eyüpspor
 06/02/2022 Bandırmaspor vs Ümraniyespor
 06/02/2022 BB Erzurumspor vs Manisa FK
 06/02/2022 Menemenspor vs Adanaspor
 06/02/2022 Gençlerbirliği vs MKE Ankaragücü
 07/02/2022 Kocaelispor vs Boluspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 26/01/2022 Adıyaman FK vs Ankaraspor
 26/01/2022 Afjet Afyonspor vs Somaspor
 26/01/2022 Diyarbekir Spor vs Van Spor FK
 26/01/2022 Ergene Velimeşe vs Bodrumspor
 26/01/2022 Etimesgut Belediyespor vs İnegölspor
 26/01/2022 Kahramanmaraşspor vs Sivas Belediyespor
 26/01/2022 Niğde Anadolu FK vs 1461 Trabzon FK
 26/01/2022 Sakaryaspor vs Çorum FK
 26/01/2022 Serik Belediyespor vs Bayburt Özel İdare Spor
 26/01/2022 Turgutluspor vs Sarıyer
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 29/01/2022 Başkent Gözgözler Akademi FK vs Hendek Spor
 29/01/2022 Bursa Yıldırımspor vs Arnavutköy Belediye
 30/01/2022 Artvin Hopaspor vs Elazığspor
 30/01/2022 Bergama Belediyespor vs Batman Petrolspor
 30/01/2022 Çatalcaspor vs Erbaaspor
 30/01/2022 Fatsa Belediyespor vs Belediye Kütahyaspor
 30/01/2022 Karaman Belediyespor vs Kahta 02 Spor
 30/01/2022 Osmaniyespor FK vs Nevşehir Belediyespor
 30/01/2022 1954 Kelkit Bld.Spor vs Sancaktepe FK
 30/01/2022 1954 Kelkit Bld.Spor - Sancaktepe FK Sancaktepe FK ligdeki son 12 maçında hiç kazanamadı  1954 Kelkit Bld.Spor yenilmez
resmi ilanlar

SÜPER LİGDE BU SEZON HANGİ TAKIM İPİ GÖĞÜSLER


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI