X 20
Bugun...ÇAVUŞOĞLU HIZLI TREN MÜJDESİ VERDİ

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı - AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Yaman Kaya'nın Bursa ve ülke gündemine dair sorularına cevap verdi.

facebook-paylas
Tarih: 17-09-2020 06:40

ÇAVUŞOĞLU HIZLI TREN MÜJDESİ VERDİ

"TÜRKİYE PANDEMİ DÖNEMİNDE GÜCÜNÜ BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ"

Çavuşoğlu, pandeminin ülkemizdeki yansımaları ve Bursa'nın koronavirüs durumu ile ilgili olarak, "Koronavirüs süreci bütün dünyayı etkisi altına alan bir süreç. Ülkemizde de hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum. Pandemi süreci itibariyle Türkiye tüm dünyanın takdirle izlediği bir kriz yönetim süreci yürüttü. Daha ocak ayının başlarında Bilim Kurulu kurarak, çeşitil tedbirler alarak elimizden geleni yaptık. Cumhurbaşkanımızın her kriz anında olduğu gibi bu süreçte de kriz yönetme başarısını görmüş olduk. Özellikle şehir hastaneleri ve sağlığa yapılan hem beşeri hem fiziksel yatırımların koronavirüs sürecinde ülkemizin yükünü hafiflettiğini görmüş olduk. Yardım talep eden ülkelere de yardım ettik. Tüm dünyanın maske savaşları yaşadığı, hastane koridorlarında yatan hastalara sahip çıkılmadığı, hastaları önce ölmesi gerekenler ve sonra ölmesi gerekenler olarak kategorize ettiği bir dünyada, Türkiye bu dönemde gücünü bir kez daha gösterdi. Büyük devlet olmanın parametreleri değişti, yalnızca ekonomi yetmiyor, krizleri yönetecek ve insanınıza ulaşacak alt yapıya ve vizyona sahip olmanız gerekiyor" dedi ve ekledi; "Haziran ayı başıyla birlikte yeni normal dediğimiz bir döneme girdik ancak biz yeni normal maalesef eski normal olarak algıladığımız için istemediğimiz bir tabloyla karşı karşıya kaldık ve korona süreci yeniden bir artış trendine girdi. Eskiden çok yakınlarımızda görmediğimiz bu virüs belasını artık en yakınlarımızda görmeye başladık. Azami dikkat diyoruz. Maske konusu büyük ölçüde bulaşı engelliyor, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edersek daha iyi olacak. Bursa bundan 2-3 hafta önceki verilere baktığımızda biraz daha iyi durumda. Hemşerilerimizin de azami dikkat göstermesi gerekiyor. Bursa yoğunluk bakımından 20. Sıralarda ancak bu bizi rehavete sürüklemesin.".

"KONGRELERİMİZLE BİZİ 2023'E ULAŞTIRACAK KADROLARI OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORUZ"
Çavuşoğlu, pandemi gölgesinde gerçekleşen Ak Parti kongreleriyle ilgili olarak, Kongrelerimiz pandemi süreciyle ertelenmişti ve biz kongreleri istediğimiz içerikte yapamamanın hüznünü yaşıyoruz. Ancak yeni normal kurallarına göre gerçekleştiriyoruz buna rağmen yaşadığımız heyecan bizi çok mutlu etti. 4 Ekim itibariyle son kongremizi de yapıp devam eden süreçte il ve kadın kolları kongremizi de yapacağız. Kongreler bizim için oldukça önemli, 2023'e bizi ulaştıracak kadroları kurmak için arkadaşlarımız çok çalışılıyor" şeklinde konuştu.

"BURSA HIZLI TRENE 2023 YILINDA KAVUŞACAK"
Hakan Çavuşoğlu, Bursalıların beklediği müjde olan hızlı tren ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: "Hızlı tren Bursa'nın uzun yıllardır gündemindeki bir konu, bu aşamaya aksayarak gelmesinin çeşitli nedenleri var. Bizim amacımız Bursa'yı bir an önce buna kavuşturabilmek. Yenişehir bölgesindeki güzergahta bir dağ göçtü ve güzergah değişikliği yaptık bu bize zaman kaybettirdi. Yaptığımı ihalede dolardaki dalgalanma sebebiyle iş tavsiyesi olunca yeniden bir zaman kaybı yaşadık. 20 Ağustos itibariyle Ankara, Bilecik, Bursa ve Bandırma olmak suretiyle güçlü bir firmayla ihalemizi yaptık. 2023 yılına kadar burayı tamamlamış olacağız. Hızlı tren konusunda tüm milletvekili arkadaşlarımız hep birlikte güçlü bir birliktelik oluşturuyoruz. Cumhurbaşkanımız seçim mitingine geldiğinde Bursa'da bunu ifade etmişti. Dolar kurunun dalgalanmasıyla yüzde 50'ye ulaşmamış yatırımların ertelenmemesi söz konusu oldu ancak hızlı tren konusunda cumhurbaşkanımızın bir tavrı vardı o da şuydu: Devam eden 10 proje var, bu projeleri kendi öz kaynaklarımızla yapamayacak olsak bile kaynak temin ederek bitireceğiz" Bu 10 projenin içinde Bursa'daki hızlı tren de vardı. Bursalılar müsterih olsun, ilimize yatırımlar hızla devam ediyor."

"UZAKTAN EĞİTİM İÇİN EBA MERKEZLERİ KURULDU"
Çavuşoğlu, "Yeni normale göre okullarımız 21 Eylül'de şöyle açılacak; İlk hafta, bir gün ana sınıfı ve birinci sınıf öğrencileri yüz yüze eğitim alacak. Bu öğrenciler 2. ve 3. hafta haftanın iki günü eğitim alacak ve üçüncü hafta bilim kurulumuz nasıl uygun görürse o şekilde eğitime devam edilecek. Diğer öğrencilerimiz ise uzaktan eğitime devam edecek. EBA TV'nin ulaşamadığı yerlerde bulunan öğrenciler için 180 ayrı noktada EBA TV noktası oluşturuldu. Öğrenciler evine en yakın okula giderek EBA TV'den eğitim alacak. Bazı muhtarlarımız da muhtarlıklarını EBA TV noktası olarak belirledi. Onlara da bu fedakarlıklarından dolayı teşekkür ediyorum" diyerek EBA TV merkezleriyle ilgili bilgiler verdi.

"HANLAR BÖLGESİ BURSA'NIN MERKEZİ"
Hakan Çavuşoğlu, Hanlar Bölgesi Projesiyle ilgili şunları söyledi: "Toplam 480 dönümlük bir alandan bahsediyoruz, bu alan Bursa'nın merkezi ve odak noktası. Gerek önceki idarecilerimiz gerek belediye başkanlarımız bunu hep tasarlamıştı Bu döneme nasip oldu. Geçtiğimiz yıl Murat Kurum'a yapılan sunumda projelerden biri Hanlar Bölgesi'ydi. Şu anda Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın desteklediği Büyükşehir Belediyemizin yürüttüğü süreç devam ediyor. Yalnızca yıkımlarla değil, içerideki sokakların ihyası, cephelerin ihyası ve tabelaların güzelleştirilmesiyle Bursa'ya yakışacak bir proje olacak."

"SADECE KARADENİZ'DE DEĞİL ANADOLU'NUN ÇEŞİTLİ YERLERİNDE ENERJİ HAVZALARINA ULAŞACAĞIZ"
"Türkiye coğrafyası öyle bir kavşak ki, Suriye'de, Irak'ta İran'da, Hazar Denizi'nde enerji var, ortasında Anadolu var, Türkiye var ama enerji yok" diyen Çavuşoğlu, bulunan doğalgaz ile ilgili olarak, "Yüzlerce sondaj yapılmış netice alınamamış, bu ben de hep bir şüphe yarattı zaman zaman dile getirdik. 2023 yılındaki enerji hedefleri derken hep bunu aktarmaya çalıştı. Bugün geldiğimiz noktada 320 milyar metreküplük bir doğalgaz rezervi bulmuş olduk. Ama bundan daha önemli başka bir şey var. Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir bölge olmasına rağmen 2010 yılına kadar tek bir sismik araştırma gemisine sahip değildi. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ilk olarak 2010 yılında bir sondaj gemisi aldık. Şu an beş gemiyle bir filo oluşturduk. Karadeniz'deki araştırmayı yapan Fatih sondaj gemimiz oradaki rezervin varlığını tespit etti ve Türkiye'nin cari açığı bakımından imdadına yetişecek bir rezerve kavuşmuş oldu. Sadece 2 bin dönümlük bir alanda bu rezerve kavuştuk, 8 bin kilometrekarelik bir alan içerisinde aynı toprak yapısı var, yani Türkiye Karadeniz'de bundan sonra çok daha güçlü bir rezerv havzasına sahip olacak ve biz bunları çıkaracağız. Kullanım aşamasına da getirecek olursak bizim 2021 yılında bitecek doğalgaz sözleşmelerimizde elimiz güçlenmiş olacak. Ben inanıyorum ki, sadece Karadeniz'de değil Anadolu'nun çeşitli yerlerinde enerji havzalarına ulaşacağız" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'NİN MAVİ VATAN'DAKİ HAKLARINDAN VAZGEÇMESİ DÜŞÜNÜLEMEZ"
Hakan Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'de Yunanistan'la yaşadığımız gerilimle ilgili olarak şöyle konuştu: "Akdeniz konusunda biz haklıyız bu yüzden güçlüyüz. Akdeniz'de aktör olan Yunanistan değil o sadece figüran esas aktörler, Avrupa Birliği (AB), Fransa, Amerika. Akdeniz'deki varlığımız için geçmişe dönük bir değerlendirme yapmam gerekirse bu konu 2000'li yıllara dayanıyor. Esas mesele Yunanistan ve Türkiye arasındaki kıta sahanlığı meselesi uzun yıllardır devam ediyor. Hakkaniyetle çözülmesi gereken bir mesele. Ana karadan yapılacak ölçümlemeyle belirlenmesi gerekiyor. Ancak Yunanistan Türkiye ile ilgili kıta sahanlığını adalardan belirlemeye başlamak istiyor. Türkiye'nin Mavi Vatan'daki haklarından vazgeçmesi düşünülemez bile. AB ve ABD Yunanistan'ı destekliyor olsa da Fransa'nın çabaları olsa da Türkiye'yi tanımayanlar için ümit olabilir ama Türkiye son yıllarda dik duruşunu gösterdi."

Çavuşoğlu ayrıca Batı Trakya sorunu konusunda, "Yunanistan Türkiye'yle yaşamış oldukları gerginlikleri batı Trakya üzerinde yaptığı rövanşla almak istiyor. Bölge halkı üzerinden intikam alma çabasını kabul etmek mümkün değil. Bu insanlara bu zulmü reva görmek bir devlet yaklaşımıyla izah edilemez. Daha önce Yunan askerleri çocuklar sokaklarda oynarken bizim mezarlıklarımıza ateş etmişti. Cumhurbaşkanımız, uluslararası hukukla olmazsa diğer yöntemle vatandaşımızın ölüsüne de dirisine de sahip çıkacağız demişti. Türkiye'yi, masada eşit bir ülke olarak haklarını savunan ve mağdurun yanında olan bir ülke olarak görmek zorundasınız" açıklamasında bulundu.

"TÜM SEKTÖRLER KORONAVİRÜSTEN KÖTÜ ETKİLENMEDİ"
Ekonomide ülkemiz ve Bursa özelinde yorum yapan Çavuşoğlu, "Ekonomi konusunda pandemiyi asla göz ardı edemeyiz. Sektörel bazlı olarak pandemi etkilerini hala yaşıyoruz. Ben Bursa'da gezip dolaştığım sektör temsilcilerinde şunu gözlemledim, Bursa'da topyekün tüm sektörlerin kötü etkilenmedi. Örneğin kredilerin de etkisiyle inşaat sektöründe büyük bir ivmelenme yaşandı, talebe yetişemez hale geldiler. Bir küçülme yaşadık ama diğer ülkeler baktığımızda yine iyi durumdayız. Ticaret önceki döneme hızla kavuşmaya başladı. Tabii ki istediğimiz noktada değiliz, daha iyi olacağız" ifadelerini kullandı.

KAYNAK:BURSADA BUGÜN

 

 

 

 
Kaynak: HALKIN GAZETESİ

Editör: DOĞAN ERTAN

Bu haber 350 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BURSA Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

DİGİTAL GAZETEMİZİ BEĞENİYORMUSUNUZ?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI