Bugun...DEVLET OKULU DEVLETİN YASAĞINI DELDİ

Ekrem Şahin, bu yıl beşinci sınıfa başlayacak olan oğlunu mahallesindeki okuldan farklı bir devlet okuluna göndermek istedi ancak talep edilen rekor ücreti duyunca büyük şaşkınlık yaşadı. 10 bin lira zorunlu bağışta bulunması gerektiği duyan Şahin yetkililere seslendi.

facebook-paylas
Tarih: 01-07-2020 10:55

DEVLET OKULU DEVLETİN YASAĞINI DELDİ

Adrese dayalı kayıt sistemi, çocuğunu mahallesinde bulunan okula göndermek istemeyen veliler için büyük zorluklar oluşturuyor. Art niyetli okul yöneticilerinin, boş kontenjanları parayla sattıkları ve velilerden zorunlu bağış olarak rekor ücret talep ettikleri iddia ediliyor. Kontenjanlar çocuğunun farklı mahalledeki okulda eğitim görmesini isteyen veliler arasında açık artırma mantığıyla, en çok parayı verenlere satılıyor. Ekrem Şahin de bu mağduriyeti yaşayan velilerden biri olarak Bursada Bugün'e konuştu. Şahin, "Parası olanın çocuğu okusun, olmayanın okumasın mı?" diyerek duruma isyan etti.

DEVLET OKULU VELİDEN 10 BİN LİRA İSTEDİ

Ekrem Şahin, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Bursa Nilüfer Demirci İlköğretim Okulu'nda okuyan, bu yıl beşincisi sınıfa geçen oğlumu daha iyi bir eğitim alması açısından, farklı bir okul araştırarak, Şehitler Ortaokulu'na kaydettirme kararı aldım. Nakil yapmadıklarını söylediler ancak yine de görüştüm. Gönüllü olarak, oğlumun okula alınması ve bizim de okula katkımız olması için 2 bin lira bağış yapmak istediğimi söyledim. Adresiniz farklı ancak 10 bin lira bağış yaparsanız olabilir dediler. Okulun 100-150 kişilik bir kontenjanı var yani 10 bin lirayı vereceksiniz biri gelip 12 bin lira verdiğinde onlar öncelikli olarak okula alınacak."

"PARASI OLANIN ÇOCUĞU OKUSUN, OLMAYANIN OKUMASIN MI?"

"Parası olanın çocuğu okuyacak olmayanın okumayacak mı, burası devlet okuluysa neden para talep ediliyor?" diyen Şahin, "Demirci Mahallesi bu okula uygun değil evet, madem öyle o zaman parası olanların da alınmaması gerekiyor. Adrese dayalı kayıt sistemi varsa sadece çevrede oturan öğrenciler okula alınsın. Para verirsen okula kayıt olabiliyorsun, parası olan okusun, garibanın çocuğu okumasın mantığı var" diyerek bu düzenin acilen değişmesi gerektiğini ifade etti.

"ADRESE DAYALI SİSTEM VARSA EĞİTİM KALİTESİ EŞİTLENSİN"

Şahin, "Ben gerekli şikayetlerde bulundum. Sesimin duyulmasını istiyorum, ya adrese dayalı sisteme tamamen uyulsun ya da parası olanla olmayan arasında ayrım yapılmasın. Kendi mahallemizdeki okula çocuğumu gönderemiyorum çünkü eğitim kalitesinden şüphem var. Adrese dayalı sistem uygulanıyorsa eğitim kalitesinin dengelenmesi gerek. Denetlemeler artırılsın, eğitim kalitesi her mahallede eşitlensin" dedi.

"PARASIZ EĞİTİM ANAYASAL BİR HAKTIR"

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona konuyla ilgili şu açıklamada bulundu; "Devlet okullarında eğitimin parasız olması, velilerin ve öğrencilerin bu eğitime erişirken herhangi bir ücret ödememesi gerekiyor. Bu anayasada belirtilmiş temel bir hak. Ama son dönemlerde eğitim kalitesi bakımından öne çıkmış, veliler tarafından daha çok tercih edilen okulların boş kontenjanlarını parayla sattıklarını biliyoruz, bunu yalnızca biz değil Milli Eğitim Müdürlükleri hatta Milli Eğitim Bakanlığı da biliyor, üstelik alınan bu ücretlerin birçoğu okul aile birlikleri üzerinden kayıtlara girilerek alınıyor. Veliler ve öğrenciler, kendi adresine yakın bir okula gitmek yerine neden adresinden daha uzak bir bölgede okul arayışına gidiyor, önemli olan bu soruyu sormak ve cevap bulmak."

"YETKİLİLERİN BU DÖNEMDE OKUL HESAPLARINI DETAYLI BİÇİMDE İNCELEMESİ GEREK"

Rona, yetkilileri konu hakkında duyarlı olmaya şu sözlerle davet etti; "Devlet okulları arasında eğitim niteliği bakımından bir standart yaratılmadığı için, herkes çocuğunu, öne çıkmış, markalaşmış, eğitim kalitesi bakımından daha iyi olduğu bilinen okullara göndermek ve böylelikle çocuklarına iyi bir eğitim aldırarak geleceklerini garanti altına almaya çalışıyorlar. Ancak art niyetli okul idareleri devletten bir kaynak bulamadıkları için, velilerin bu okul arayışını rant döndürmeye çalışıyor, çok yaygın bir uygulama. Bursa'da parayla kayıt yapan birçok okul olduğunu biliyoruz, ancak yetkililer bu olaylar yaşanmıyormuş gibi duyarsız kalacaklar. Özellikle pandemi döneminde, okulların açık olmadığı bu zamanlarda okul aile birliklerinin hesaplarına, veliler tarafından yatırılan paraların neden yatırıldığını araştırmak zorundalar. Yaz döneminde bir veli okula neden 5-10 bin lira bağış yapar incelenmesi gerekiyor. Milli Eğitim Müdürlükleri'nin tüm okul hesaplarını detaylı şekilde incelemesi gerekiyor. Boş kontenjanları satan, parayla kayıt alan yöneticiler hakkında caydırıcı işlem yapılmalı."

"VELİLER BU YÖNETİCİLERİ DEŞİFRE EDİN!"

"Çocuklarınızın eğitim hakkı için nitelikli okul ararken sizlerden dolaylı yollardan rüşvet isteyen okul yöneticilerini deşifre edin, yoksa bu işin sonu gelmez" diyerek velileri uyaran Özkan Rona, "Bugün istenen rakamların 10-15 bin liraları bulduğunu görüyoruz. Böyle giderse, devlet okullarında, adres bölgesi dışında kayıt yaptırmak isteyen veliler neredeyse özel okullardan daha yüksek meblağlar ödeyerek çocuklarını devlet okuluna gönderecekler. Parasız eğitim fiilen ortadan kalkmış olacak ve büyük bir toplumsal adaletsizlik doğmuş olacak. Parayı verebilen kişilerin çocuklarını daha nitelikli okullara gönderebildikleri, yoksul, emekçi, dar gelirli velilerin çocuklarını tercih edilmeyen okullara göndermek zorunda kaldıkları bir tablo ortaya çıkacak. Bu tür taleplerde veliler doğrudan Milli Eğitim Müdürlükleri'ne, kaymakamlıklara, valiliklere hatta Milli Eğitim Bakanlığı'na bu konuyla ilgili başvurularını yapmaları gerekir. Yetkililerin de boş kontenjanlara yapılan başvuruları mutlaka şeffaf bir kura yöntemiyle açıklaması gerekir" şeklinde konuştu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN
Kaynak: HALKIN GAZETESİ

Editör: DOĞAN ERTAN

Bu haber 3738 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

DİGİTAL GAZETEMİZİ BEĞENİYORMUSUNUZ?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI