Bugun...EĞİTİMDE ÇÖZÜMÜN ADI:BURSA ÇÖZÜM KOLEJİ

Bursa Çözüm Koleji Eğitim Kurumları, 23 Mart'tan itibaren eğitimlerine ara vermeden online olarak devam ediyor.

facebook-paylas
Tarih: 23-04-2020 13:20

EĞİTİMDE ÇÖZÜMÜN ADI:BURSA ÇÖZÜM KOLEJİ

HALKIN GAZETESİ/BURSA

 

Korona virüs salgının tedbirlerinden dolayı okulların 30 Nisan'a kadar tatil edilerek uzaktan eğitime başlanmasının ardından, Bursa Çözüm Eğitim Kurumları da aldığı erken tedbirlerle öğrencilerini online eğitim ile geleceğe hazırlamaya devam ediyor.

Dev uzman kadro, deneyimli yöneticiler ve öğretmenler ile online eğitimleri başarılı bir şekilde dürdürdüklerini ifade eden Bursa Çözüm Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Okumuş, "Her olağanüstü durumlar bizlere yeni şeyler öğretiyor. Her sürece hazırlıklı olmak gerekir. Bu süreçte kendimizi en iyi şekilde ispatladığımızı düşünüyorum. Biz bu sürece hızlı ve verimli bir şekilde adapte olduk. 15 Mart itibariyle okulların tatil olmasıyla beraber, Çözüm Koleji ve Çözüm Kurs Merkezi olarak bu süreci çok güzel yönettik. 23 Mart itibariyle uzaktan eğitim derslerine başladık. Önceden hazırlanmış video ders anlatımı yerine sınıf derslerine giren öğretmenlerimizle online canlı ders anlatımının daha fayda sağlayacağı kanaatindeydik. Öğrenci karşısında öğretmenini görmek ister. Biz de tüm derslerimizi öğrencimizin okulda dersine  giren öğretmenlerimizle vermeye karar verdik ve hemen çalışmalara başladık. Bu konuda sağlam bir ekiple çalışmanın faydasını oldukça hissetmiş olduk" dedi.

Sürecin ve sistemin düzgün işlemesi için velilere ve öğrencilere uzaktan eğitim sistemini anlatan videolar , slaytlar , sunumlar ve yönergeler hazırladıklarını belirten Okumuş, "Hazırlamış olduğumuz bu doneleri velilerimize ve öğrencilerimize ulaştırdıktan sonra  test (deneme) dersleri yaptık.Tüm bunları 1 hafta içerisinde tamamladık, yani hiçbir öğrencimize ve velimize yarın online ders var deyip derse başlamadık, eğer öyle yapsaydık bir çok kurumun yaşadığı sıkıntıları yaşardık.16 Martta karar verdiğimiz sistemi 20 Mart'ta tüm detayları ve deneme dersleri ile tamamladık.21 Mart'ta tüm öğrenci ve velilerimize haftalık sabit Uzaktan Eğitim programımızı gönderdik ve nihayetinde Tüm Çözüm Ailesi hazır olarak 23 Mart'ta Online Eğitime başladık.Ön hazırlığı sağlam yapmanın ve kurumsal olmanın meyvelerini şuan topluyoruz.Her gün  tebrik ve teşekkür mesajları alıyorum" şeklinde konuştu.

"HER AKŞAM 21.00'DA 40 DAKİKALIK KİTAP OKUMA SAATİ UYGULUYORUZ"

Öğrencilere haftada online olarak 30 saat ders verdiklerinin altını çizen Ethem Okumuş, "Her hafta 8 ve 12. Sınıflarımıza 2, diğer tüm sınıflarımıza 1 adet online deneme sınavı uyguluyoruz. Uzaktan da olsak disiplinden ve programımızdan ödün vermedik. Pazar günleri hariç haftanın 6 gününde tüm sınıflarda her gün 5 saat canlı ders, ayrıca ilkokul ve ortaokullara 2 saat ders çalışma saati, lise gruplarına 4 saat ders çalışma saatini programımızda belirledik ve uyguluyoruz. Ve tabiî ki olmazsa olmazımız 'Çözüm okuyor 'saatimiz. Her akşam saat 21.00 de tüm öğrenci, öğretmenlerimiz ve velilerimizle 40 dakikalık kitap okuma saatimizi uyguluyoruz. Bunun yanında sanatsal ve sportif anlamda da her gün beden eğitimi öğretmenlerimiz eşliğinde spor saati, müzik saati ve haftanın belli günlerinde müzik öğretmenimizin veli ve öğrencilerimize sunduğu müzik resitali. Bunun yanında bu zor zamanlarda velilerimize bir nebze moral olsun, vakitlerinin belirli kısmını eğlenceli geçirsinler ve tabiî ki önceden olduğu gibi gene bir arada olalım diye, sınıflar arasında veli-öğrenci katılımıyla online 'Aileler yarışıyor' gibi yarışmalar düzenliyoruz. Oldukça güzel vakit geçiriyor ve çok eğleniyoruz" ifadelerine yer verdi.

Bursa'da bu süreçte online eğitime ilk başlayan ve en güzel şekilde yöneten kurumların başında olduklarını ifade eden Ethem Okumuş, "Geldiğimiz noktada online eğitimde de başarımızı duyan hem Bursa'dan hem de Türkiye'nin çeşitli illerinden bizleri arayıp online eğitimimiz hakkında bizlerden yardım isteyen kurumlar var. Onlara hazırlık aşamasında hazırladığımız daha önce saydığım doneleri gönderiyoruz ve nasıl yöneteceklerini anlatıyoruz. Onlardan da teşekkür ve tebrik mesajları alıyoruz. Kurum olarak bu süreçte herkese yardımcı olmaya çalışıyoruz. Netice de uğraşımız bir nesil, bir insan. Bu noktada bizim gibi kurumlara  ne rehavet ne de rekabet yakışır. Birlik beraberlik zamanıdır. Bu olağanüstü durumdan birlikte başararak çıkacağız. Herkesin işini, dışarıdaki hayatını özlediği gibi biz de okulumuzu, işimizi tüm öğrenci, öğretmen, velilerimizi ve çalışanlarımızı çok özledik. Bahçedeki kalabalığı, sınıftaki şen kahkahaları, koridordaki öğrenci gürültüsünü özledik. Zor bir ayrılık oldu, sabırla tekrar kavuşacağımız günleri bekliyoruz" dedi.

"SINIF MEVCUTLARIMIZ 10 VE 12 İŞİYİ GEÇMEYECEK"

Bu durumun uzun süre devam edeceğine inandığını ve yeni bir tatil haberi olmazsa okulların 30 Nisan'da açılacağını dile getiren Ethem Okumuş, "  Okullar başladığında bazı sıkıntılar devam edebilir. Okullar açılsa dahi bu virüs veya virüs endişesi devam edecektir. Özellikle çok kalabalık okullar ve sınıflar için sıkıntı yaşanabilir. Okul sürecinde de sosyal mesafenin devam etmesi gerektiğine inanıyorum. İlk işimiz öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın sağlığı olacaktır. Bunun için tedbirler almamız gerekiyor. Bursa Çözüm Koleji olarak tedbirlerimizi aldık. Tüm sınıflarımız 45 m2 den oluşmaktadır. Sınıflarımızdaki öğrenci mevcutlarını buna göre düzenleme çalışmalarına başladık. Sınıf mevcutlarımız 10-12 kişiyi geçmeyecek, yani öğrenci başına yaklaşık 4,5 m2 alan kalacaktır. Alan olarak büyük olan okullar bu durumu daha iyi yönetecektir. 17 bin m2'lik okulumuzda 75 tane derslik bulunmaktadır. Yine öğretmen odalarımız zümre zümre olarak oluşturulup çok sayıda öğretmenler odasının olması sosyal mesafe açısından önemli. En önemli işimiz sosyal mesafeyi korumak olacaktır. Eğitim konusunda şuanda hiçbir eksiğimiz neredeyse yok. Okullar başlayınca gerek online derslerde verilemeyen gerekse diğer dersler için eksik kalan yönler var ise bunların telafisi yapılacaktır. Belki de kısa bir süreç olacaktır. Bu sürede eksiklerimizi giderip, eksik kalan derslerin telafisini yapıp yeni yılın hazırlıklarına başlayacağız. Hem ülke olarak hem de kurum olarak bu süreçten gelişerek, yenilenerek güçlü olarak çıkacağız" şeklinde konuştu.

"25 YILLIK DENEYİMLE ÖĞRENCİLERİMİZE HAYATA DOKUNMAYI ÖĞRETİYORUZ"

Ethem Okumuş, "Kurumsal yapısıyla güçlü sağlam bir ekibe sahip, tecrübeli akademik kadrosu olan, tam donanımlı bir okuluz. Okulumuz İzmir yolu üzerinde Alaaddinbey Mahallesi'nde 10 bin m2'lik alan üzerinde 16 bin m2 kapalı ve 4 bin m2'lik bahçe alanına sahiptir.  75 derslik, 16 farklı atölye, tam standartlarda kapalı spor salonu, yüzme havuzu, 450 kişilik konferans salonu, açık halı sahası, açık tenis kortu, cep sineması, her okul türü için ayrı kütüphanesi, ayrı müzik dersliği, ayrı görsel sanatlar atölyesi ve laboratuvarlara sahip, 600 öğrencinin aynı anda yemek yiyebileceği yemekhanesi olan, birden çok oyun odalarına sahip bin 500 öğrenci kapasiteli tam donanımlı bir kampüsten oluşmaktadır. Çözüm kurumlarının 25 yıllık deneyimiyle öğrencilerimize hayata dokunmayı, kavramayı ve yorumlamayı öğretiyoruz. Öğrencilerimizi başarılı bir akademik eğitimin yanında, birden çok dili konuşabilen, sosyal kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetle ilgilenen bunun yanında topluma saygılı, başarılı, paylaşmayı ve yardımlaşmayı bilen bir birey olarak yetiştiriyoruz. Yine kampüsümüz bünyesinde tüm bunların yanında steam maker, araştırma ve sürekli inovasyon, resim, müzik, ahşap tasarım, akıl oyunları, kodlama, robotik gibi çeşitli atölye ve derslerimizle tüm öğrencilerimize hizmet veriyoruz. Bununla beraber tüm paydaşlarımıza öğretmen-öğrenci-veli katılımına dayalı tüm görüşlere saygılı şeffaf bir eğitim anlayışı sağlıyoruz. Çözüm koleji bünyesinde kampüsümüzde 5 tane okulumuz bulunmaktadır. Anaokulu, ilkokul, ortaokul, Anadolu lisesi ve Fen lisesi" diye belirtti.

Başarının birinci şartının çok çalışmaktır, hatta çok çalışmaktır sözlerinin altını çizen Ethem Okumuş, "Hiçbir başarı çalışıp çabalamadan elde edilemez. Öğrencinin başarısı da çok çalışmaktan geçer. Çalışmayla beraber tekrar etmektir. Öğrenilenleri sık sık tekrar etmek öğrenmeyi kalıcı hale getirir. Tabi bunların yanında düzenli ve disiplinli bir program dahilinde çalışmaktır. Bize gelince; öğrenci bir değerdir bizim için. Kurum olarak öğrenciyi önemseyen, farklı bakış ve taleplerine değer veren bir eğitim yaklaşımını önemsiyoruz. Mutlu bireyler yetiştirmek istiyoruz. Çok çalışıp, işini tutkuyla yapıp, bu işi mutlulukla sentezlediğiniz zaman başarı gelir. Öğrenciden ve İşimizden başka hiçbir şeye konsantre olmuyor içimizden geldiği gibi samimi ve çok çalışıyoruz. Sanırım bu da başarıyı beraberinde getiriyor" ifadelerine yer verdi.

 

bursada  bugün
Kaynak: HALKIN GAZETESİ

Editör: DOĞAN ERTAN

Bu haber 102 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

DİGİTAL GAZETEMİZİ BEĞENİYORMUSUNUZ?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI