X 20
Bugun...GAZETECİYİM DEMEKLE GAZETECİ OLUNMUYOR

Ortalık çakma gazeteciden geçilmiyor. Kimin gerçek gazeteci kimin değil bilinmesi imkansız. Ama birileri de var ki yaptıklarıyla ‘Ben gazeteciyim’ diye bas bas bağırıyor

facebook-paylas
Tarih: 19-02-2021 07:07

GAZETECİYİM DEMEKLE GAZETECİ OLUNMUYOR

İZMİR – Ortalık çakma gazeteciden geçilmiyor. Bunların bir çoğu da parti silahlarının önce şarjörlerine sonra namlularına sürülmüş olanlar.

Bunlarsa çakmalar içinde en tehlikeli olanlar. Ortalıkta parti liderlerinin başdanışmanları gibi dolaşıyorlar

İKTİDAR NEREDE ONLAR ORADA


Kim iktidar olmuşsa O’nun şemsiyesinin altındadır onlar. Durakta gidecekleri yöne gelecek otobüsü beklemek yoktur kitaplarında.

Ne gelirse binip, gidenlerdir onlar. Çünkü gidecekleri bir yer, o yere yakışır ilkeleri yoktur hayatlarında. Güdümü altına girdikleri partilerdir onurları. Kendilerine ait onur yoktur bunlarda.

BİR ÇOĞU YAZMAYI BİLMİYOR ASLINDA


Bir çoğu köşe yazarı olarak bilinir medyada. Yazdıkları yazılar tashihten geçilmez, editörlerin ‘düzelteceğiz’ diye anaları ağlar yazılarının başında.

Hele bir de boş beyinleriyle katılmıyorlar mı tartışma programlarına. “Yeme de yanında yat” dedirtiyorlar ekran başında olanlara.

BOŞ KAFALARIYLA BİR DE TV YILDIZI OLUP ÇIKIYORLAR


“Bir anlayabilsek ne konuştuklarını” değecek o zaman ekrana baktığımıza. Moderatörler çaresiz. Onlar da istemez kalitesiz programlar yapmayı. Ama mecburlar ellerinde ki listelere uymaya.

Nerde eskinin gazetecileri, nerde o düzeyli tartışma programları. Balık ne ise kuyrukta o haliyle. Yapacak bir şey yok ne yazık ki

İLLE DE BEN'İN İLLE DE SEN'Cİ ŞAKŞAKÇILARI


“İlle de ben” diyen birilerine “İlle de sen” demektir bunların yegane görevi. Elleri sürekli şak şakta, dilleri ise efelik yapmak için hazır kıt’a.

İşte bunlar çakma’sıdır mesleğimizin. Ama iyi de para kazandılar bu arada.

AHA BUNLAR DA GERÇEĞİDİR GAZETECİLİK MESLEĞİNİNGelelim bir de mesleğe aşık yaşayanlara. Az da olsa sayıları, 1 tanesi bile yetiyor çakmaların 5’ine 10’una.

Halka gerçeği yazmaktır gazetecilik. Halka bilmesi gerekeni sunmaktır satırlar aracılığıyla bilgilendirmektir vatandaşı.

İnsanın, insan kalmakla ‘mal’ olmak arasında ki en önemli güçtür gazeteci. Doğruyu bilmesini sağlamaktır. Yalana dolana değil de doğruya dürüste inanmasına rehberlik etmektir temel görevi.

BİR FOTOĞRAF İÇİN İZMİR'DEN İSTANBUL'ABir de hayatını habere vakfedenler vardır bu alemde. Üşenmeyip yaşadığı İzmir’den İstanbul’a gidip kara ait en özel fotoğrafları çekenler mesela.

“Kardan yapılmış adamlar sizin olsun, kardan yapılmış hanımlar lazım bana” diyen bir Fulya Omaç var bu piyasada.

Güzeldir güzel olmasına ama aklı ve zekası daha bir güzeldir güzelliğinin yanında.
Çektiği fotoğraflardan tutunda yazdığı metinlere kadar dört dörtlük bir gazetecidir Fulya.

KARDAN ADAMLAR SİZİN KARDAN KADINLAR FULYA'NIN OLSUNSadece iyi bir gazeteci olsa iyi, farkı fark edilendir her zaman. Herkesin baktığından başkadır O’nun habere bakışı. Kardan yapılmış adam dururken, kardan yapılmış hanımdır O’nun çekeceği fotoğrafın teması.


Bulana kadar da uğraşır, uğraşısından mutlaka sonuç alır İzmir’in cevval kızı.

Rutinin içinden özel haber çıkarabilen ender gazetecilerdendir. Bu defa da öyle yaptı. Üşenmedi, düştü yola, gittiği İstanbul’da aradığı fotoğrafı buldu ve paylaştı okurlarıyla.

‘Gazeteciyim’ diye ortalıkta dolaşanlara dersi verdi ve geldi Omaç. Ara ki O’nun çektiği fotoğrafları gazete ve televizyonlarda bulasın.

4 CÜMLEDE FULYA OMAÇ
O bir Fulya Omaç. Gerçek gazeteci dediklerimizden.
O bir Fulya Omaç, ite köpeğe borazan olmayanlardan
O bir Fulya Omaç, biri kişisel diğeri meslek olmak üzere çift onurla yaşayan
O bir Fulya Omaç, cinsiyeti kadın olsa da ‘Adam gibi bir adam’
Kaynak: HALKIN GAZETESİ

Editör: DOĞAN ERTAN

Bu haber 3406 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MEDYA Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

DİGİTAL GAZETEMİZİ BEĞENİYORMUSUNUZ?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI