Bugun...KOLLEKTİF GAZETECİLER İŞ BAŞINDA

Gazetecilik mesleğinin biçim değiştirdiği günümüzde mesleğin azizliğine uğrayanların bir çoğu meslekten silinirken bazıları da çözümü kendi içlerinde birleşip mücadeleyi sürdürmekte buluyor.

facebook-paylas
Tarih: 15-08-2021 17:08

KOLLEKTİF GAZETECİLER İŞ BAŞINDA

CEMAL BİLGE

BURSA - 
Buna en güzel örnekse Bursa'dan geldi. Uzun yıllar bu kentte yaşayan Trabzonlu Özkan Yıldırım ile İstanbullu Doğan Ertan meslekte yollarını birleştirerek ayakta kalmanın en güzel ve çarpıcı örneğini oluşturuyor.

Gazetemizin röportajları keyifle okunan ismi Cemal Bilge bu mantıklı ortaklığı yerinde görmek ve sahipleriyle konuşmak üzere Bursa'daydı.

BURSA MUHTEŞEM BİR İKİLİ YARATTI

Bursa'da son günlerde dikkat çeken iki isim onlar. Biri Özkan Yıldırım diğeri Doğan Ertan. İkisi de gazetecilik mesleğinin iyisi ve gerçek emektarı. Hayatları haber peşinde koşmakla geçmiş. Geçmişleri başarılarla dolu. 

Mesleğe getirilen yeni düzenlemeler binlerce gazeteciyi olduğu gibi onları da vurdu aslında. Bir çok gazeteci getirilen düzenlemeyle saha dışına itilirken, bazıları da inatla sahanın içinde olmayı ve "Herşeye rağmen bizde varız" demeyi sürdürüyor.

İşte buna çarpıcı bir örnek oldu Özkan ile Doğan'ın ortaklığı. Yaşadıkları şehirde tesadüf eseri kesişen yolları onlara önce dostluğu ardından birlikte çalışmanın yolunu açtı ikisinede.
"Biz haberin peşinde koşmazsak yaşayamayız" diyor ikisi de. İkisininde hayatlarının odağında ki tek gerçek Haber ve Habercilik. SAKLI BAŞARILARIN SAHİPLERİ

Özkan ve Doğan meslekte şanlı geçmişlere sahip iki gazeteci. Ahlaklı, dürüst ve namuslu olmalarıyla çok sevilmişler mesleklerinde. 

Çalışma arkadaşlarının sevgilileri, yöneticilerininse gözbebeği olmuşlar aktif gazetecilik yıllarında.

İşlerinden başka hiç bir şeyi görmemiş gözleri. Haberle yatmış haberle kalkmış her ikisi. Özkan ve Doğan o yıllarda ülkenin önde gelen gazetelerinin en sevilen muhabirleriymiş. Onlar mesleklerini, meslekte onları çok sevmiş sevmesine de pozitif ayrımcılık dönemi başladığında koparılmışlar çok sevdikleri mesleklerinden. 

İŞTE SİZE DOĞAN ERTAN GERÇEĞİ

Doğan Ertan İstanbul'u terkedip Bursa'ya yerleşmekle başlamış yenilenme harekatına. Bir haber sitesi kurmuş. 

Adına da Halkın Gazetesi demiş. O gün bugündür sırf egosunu tatmin için sürdürmüş haberciliği. Para kazanmamış. Kazanmayı da düşünmemiş zaten. Üç kuruş emekli maaşıyla ayakta durmuş ve durdurmuş sitesini. 

"- Para kazanmadığın bir işi neden yapıyorsun?" diye sorduğumuzda
"- Haberin ve haberciliğin yürümesi lazımdı. Kaybeden ben olsamda kazanan haber olmalıydı" diyor aklı ve mantığı zorlayan bir cevapla.

HERŞEY PARA DEĞİLDİR HABERİN DÜNYASINDA

Doğan Ertan'ın bu sözünden şunu anlıyoruz ki, herşey para değildir haberin dünyasında. 
Bilinmesi gereken bir olayın ya da bir konunun kamuoyuna sunulması ilahi bir görev gibi geliyor Doğan'a.

"- İnsanlar bülten değil, haber okumalı" diyor ve kesip atıyor sorumuzun cevabını.
Sonra hızını alamıyor ve şöyle devam ediyor Doğan Ertan.
"- Biz ülkemizi ve insanımızı onlardan gelecek paranın yüzü suyu hürmetine sevmiyoruz. Cebimizdekini de üstüne koyup onlara farklı bir geri dönüş sunuyoruz."
"- Nasıl yani?"
"- Nasıl yanisi mi var? İnternet gazeteciliğinden para kazanmayan gazetecileriz biz. Yaşadığımız ilin el değmedik konularını sayfalarımıza taşıyoruz. Yaptığımız ve yayınladığımız haberler günümüz medyasının yayınlayamayacağı türden haberlerdir çoğunlukla. Halkın haber alma özgürlüğüne getirilen yasağın karşı safında ona direnen ve 'Hayır halk herşeyi bilmelidir' diyen gazetecileriz biz. Ne sağcıyız ne solcu. Gazetecinin ve gazeteciliğin siyasi görüşü olmaz ve de olmamalı. Ben ve benim gibi az sayıda ki arkadaşımın tek bir görüşü var 'Halka bilmesi gereken doğruları, olayları ve gelişmeleri duyurmak'. Diyorsan k görüşün ne? İşte sana görüş. Gazetecilik dediğin de böyle olmalı zaten"

BİR DOKUNDUK BİN AH ÇIKTI DOĞAN'DAN

Doğan Ertan'ın çıkışı karşısında şaşırıyoruz. 
"- Kendince haklı" demekten başka bir şey gelmiyor elimizden.
İstanbul'da doğmasına, İstanbul'u çok sevmesine rağmen hayatının ikinci yarısında yerleştiği Osmangazi İlçesi'nde zamanla gerçek bir Bursalı'ya dönüşmüş Ertan.
Bir İstanbullu'dan çok bir Bursalı gibi düşünüyor, Bursalı gibi hissediyor ve Bursalı gibi yaşıyor bu şehirde.
Belli ki zaman içinde sevmiş Bursa'yı. Ama konu İstanbul'dan açılınca da gözleri nemlenmiyor değil hani.

KİMDİR BU DOĞAN ERTAN DERSENİZ

İstanbul'un geçmiş yıllarda ki ünlü Tan Gazetesi'nin cevval muhabirlerindendi Ertan. bir gün önce çektiği her güzel kadın ertesi gün Türkiye'nin tanıdığı kadın olurdu. 
Aysun Kayacı ise buna çarpıcı bir örnek. Kayıt yaptırmak için geldiği bir ajansta duvara yaslanmış genç bir kızdı Kayacı. 

Doğan'ın dikkatini çekti saliseler içinde. Ofiste eline geçirdiği bir gülü kulağının arkasına koydu ve fotoğrafını çekti Aysun'un.
İşte o gün kulağında gül ile fotoğrafı çekilen Aysun, ertesi güne Türkiye'nin herkesçe tanınan Aysun Kayacı'sı olarak giriş yaptı moda ve magazin dünyasına. Lakabı da 'Lolita' idi. Bu ismi de ona takan Doğan Ertan olmuştu.

KÜSKÜNLÜĞÜ İSTANBUL'A DEĞİLDİ O'NUN

İstanbul'dan ayrılıp Bursa'ya yerleşme kararı aldığında ve yaşama burada başladığında sudan çıkmış balıktan farksızdı Ertan.

Basın'ın adının Medya olarak değişmesiyle başlayan ve düzenlemelerin en yoğun yapıldığı ve yaşandığı sektör olan Gazetecilikte pozitif ayrımcılık dönemi başladığında zarar görenlerden birisi de Doğan Ertan olmuştu haliyle.

Küstüğü İstanbul ve mesleği değildi O'nun. Kalbini kıran ve bahse konu düzenlemelerle kendisinin 'bu ülkeye ait bir evlat olmadığını' düşündürenlereydi incinmişliği.

Yine de taş bastı bağrına ve geldiği Bursa'da bir düzen kurdu Ertan kendine. Osmangazi'de 50 yıllık bir binanın birinci katında başladı yaşamaya. Yalnızdı. kimsesi (vardı) fakat yoktu aslında.

Yalnızlık kaderi değil, dostu olmuştu Bursa'da. Sahibi olduğu Halkın Gazetesi adlı internet gazetesinin dışında bir gücü yoktu Doğan'ın. Bir de geçinebileceği kadar devletten aldığı emekli maaşı.

Sayısız zorluklarla mücadele etti geldiği Bursa'da. Bir ara İstanbul'da yaşadığı günlerini mumla aradıysa da gelmişti bir defa buraya. Geri dönüşü yoktu ve olmayacaktı da. 

TESADÜFÜN HAYIRLISI DEDİKLERİ BU OLSA GEREK

İşte o en zor günlerinde Özkan Yıldırım çıktı karşısına. Özkan iyi bir gazeteci olmasının yanında iyi de bir ekonomi bilgisine sahip ender kalitede ki gazetecilerindendi Bursa'nın. 
Trabzon'luydu. Hem de Sürmene'sinden. Hani derler ya, 'adam gibi adam'. Hah işte böyle bir gazeteciydi Yıldırım. Işık oldu Doğan Ertan'ın hayatına. 

Tesadüfen tanıştılar. İkisi de birbirinin gözlerinde gördüğü ışığı. Doğan deneyimli bir İstanbul gazetecisi, Özkan'sa gazetecilik mesleğinde 'ustayım' diye geçinen ukalalara ezber bozdurmuş biriydi.

Doğan'la tanıştıklarında haber ve haberciliğe ait bir dizi projeler resmi geçit yapmaya başladı Özkan'ın beyninde.

BEN BU ADAMLA İŞ YAPARIM ARKADAŞ!

Doğan'da ki inadı ve kararlılığı görmüş sezmişti Özkan. Doğan bu, elini veren kolunu alamazdı ondan. Her işin üzerine kararlılıkla gider ve en zorlu haberlerin dahi altından başarıyla kalkardı her zaman.

İşte Özkan'ın aradığı da böyle bir mesai arkadaşıydı kendisine. Tanıştıklarında yaptıkları ayaküstü sohbette şifre çözülmüştü. Özkan ve Doğan birlikte çalışacak ve Bursa'nın yerel anlamda gerçek sesi, gözü ve kulağı olacaklardı bundan sonra.

İlin bugüne dek yapılan milyonlarca haberine rağmen yeterince tanıtılmadığını düşünenlerden Özkan Yıldırım. 

"- El değmemiş o kadar çok konusu ve özelliği var ki Bursa'nın. Ama gelin görün ki ilin bu yanı adeta bir saklıkent. Kimse haber yapmamış bugüne dek. Biz güç birliği yapmış iki gazeteci olarak Bursa'nın tarihinden girip kültüründen çıkacağız. Bu şehrin yazılmayanlarını biz yazacak hem ilimizde yaşayan halkımızı hem de genel anlamda Türkiye'mizi Bursa hakkında yeni bilgilerle informe edeceğiz" 

İKİ PARÇALI VOLTRAN DOĞUYOR

Bu karşılaşma iki gerçek gazetecinin yollarının kesişimiydi bir anlamda. Bugüne kadar kendi tekbaşlılıklarında istedikleri haberciliği yapamamışlar doğrusunu söylemek gerekirse. Şimdiden sonra iki parçalı Voltran olmuştu Özkan ve Doğan.

Bir kere silkelenmeyegörsünler. Kimbilir neler yapacak ve araştırdıkları konuların altından neler çıkacaktı halkın ilgi ve beğeniyle okuyacağı.

El sıkıştılar ve başladılar çalışmaya. Özkan düşündüklerinde haklıydı. El değmemiş o kadar çok insan ve konusu vardı ki Bursa'da. Tek tek gitmeye başladılar konuların üzerine. 

ONLAR MEMNUN, HALK MEMNUN

Yaptıkları her haber keyifle okunuyor, yazdıkları ve yayınladıkları haberlere doyulmuyor ve halktan Özkan ile Doğan'a 

"- Siz bunca yıl neredeymişsiniz? Sayenizde ufkumuz açıldı, yaptığınız haber ve röportajları okumaya doymuyoruz" yorumları geliyor.

Onlar şimdi bursa'nın muhteşem ikilisi oldu. Birleşen güçlerinden öyle bir cevher ortaya çıkardılarki, yakında taklitlerinin ortaya çıkması şimdilik en büyük endişeleri.

Bursa, Bursa olalı bugüne kadar hiç böyle yazılmamıştı. Yazılmayı hak eden yer ve insanlar çıkmıştı sahneye. İlginç yaşam öyküleri olan insanlar bir bir arz-ı endam etmeye başladılar Özkan ile Doğan'ın haberlerinde. Öyle ilginç konuları ele alıyorlar ki, onları okuyan herkes ;
"- Vay be!" demekten alamıyorlar kendilerini

Bursa'nın yerel siyasetinden tarihine, kültüründen sanatına, ananesinden bugününe dört bir koldan yazıp çiziyorlar Bursa'yı ve Bursalı'yı. 

Sokakta ki vatandaş şunu diyor birbirine :

"- Yaşadığımız şehri öğrettiler bize. Teşekkür ediyoruz bu ikiliye."
Kaynak: HALKIN GAZETESİ

Editör: DOĞAN ERTAN

Bu haber 375 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MEDYA Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Beşiktaş 4 3 0 1 7 0 10 +7
2 Konyaspor 4 3 0 1 7 3 10 +4
3 Trabzonspor 3 3 0 0 8 2 9 +6
4 Fenerbahçe 3 3 0 0 5 0 9 +5
5 Fatih Karagümrük 4 2 1 1 7 3 7 +4
6 Galatasaray 3 2 0 1 6 3 7 +3
7 Kayserispor 4 2 1 1 4 4 7 0
8 Altay 4 2 2 0 8 6 6 +2
9 Yeni Malatyaspor 4 2 2 0 4 8 6 -4
10 Kasımpaşa 4 1 1 2 5 5 5 0
11 Hatayspor 3 1 1 1 7 3 4 +4
12 Antalyaspor 3 1 1 1 4 5 4 -1
13 Alanyaspor 3 1 2 0 2 9 3 -7
14 Göztepe 3 0 1 2 3 4 2 -1
15 Adana Demirspor 4 0 2 2 2 7 2 -5
16 Sivasspor 3 0 2 1 3 5 1 -2
17 Gaziantep FK 3 0 2 1 2 5 1 -3
18 Çaykur Rizespor 3 0 2 1 2 6 1 -4
19 Başakşehir FK 3 0 3 0 1 4 0 -3
20 Giresunspor 3 0 3 0 0 5 0 -5
Takım O G M B A Y P AV
1 Ümraniyespor 4 4 0 0 11 0 12 +11
2 Manisa FK 4 3 1 0 8 4 9 +4
3 Eyüpspor 4 3 1 0 8 5 9 +3
4 BB Erzurumspor 4 3 1 0 4 3 9 +1
5 Tuzlaspor 3 2 0 1 7 3 7 +4
6 Bandırmaspor 4 2 2 0 3 3 6 0
7 MKE Ankaragücü 3 1 0 2 4 1 5 +3
8 Adanaspor 4 1 1 2 7 5 5 +2
9 Keçiörengücü 3 1 1 1 4 3 4 +1
10 Kocaelispor 3 1 1 1 1 3 4 -2
11 Samsunspor 2 1 1 0 3 2 3 +1
12 İstanbulspor 3 1 2 0 6 6 3 0
13 Balıkesirspor 2 1 1 0 2 3 3 -1
14 Denizlispor 4 1 3 0 2 6 3 -4
15 Menemenspor 4 1 3 0 4 11 3 -7
16 Bursaspor 3 0 2 1 2 5 1 -3
17 Altınordu 3 0 2 1 2 7 1 -5
18 Gençlerbirliği 3 0 2 1 2 7 1 -5
19 Boluspor 2 0 2 0 1 4 0 -3
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 38 28 2 8 82 25 92 +57
2 Sakaryaspor 38 21 5 12 74 35 75 +39
3 Kırşehir Belediyespor 38 21 8 9 57 32 72 +25
4 Kırklarelispor 38 19 6 13 60 32 70 +28
5 Van Spor 38 21 11 6 59 35 69 +24
6 Bodrumspor 38 18 11 9 80 48 63 +32
7 Etimesgut Belediyespor 38 18 13 7 63 36 61 +27
8 Karacabey Belediyespor 38 15 12 11 52 41 56 +11
9 Turgutluspor 38 16 16 6 44 56 54 -12
10 Serik Belediyespor 38 13 11 14 51 48 53 +3
11 Pendikspor 38 15 16 7 66 53 52 +13
12 Pazarspor 38 15 18 5 60 64 50 -4
13 Tarsus İdman Yurdu 38 13 15 10 56 55 49 +1
14 Bayburt Özel İdare Spor 38 14 18 6 52 61 48 -9
15 Sivas Belediyespor 38 11 14 13 63 58 46 +5
16 1922 Konyaspor 38 11 18 9 47 49 42 -2
17 Kastamonuspor 38 8 18 12 31 58 36 -27
18 Elazığspor 38 10 22 6 61 90 33 -29
19 Mamak FK 38 6 26 6 32 121 24 -89
20 Kardemir Karabükspor 38 1 34 3 16 109 3 -93
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 30 20 2 8 43 18 68 +25
2 1928 Bucaspor 30 20 3 7 58 18 67 +40
3 Yeşilyurt Belediyespor 30 17 8 5 50 27 56 +23
4 Ofspor 30 14 5 11 43 31 53 +12
5 Arnavutköy Belediye 30 13 8 9 40 29 48 +11
6 Edirnespor 30 12 9 9 34 31 45 +3
7 Belediye Derincespor 29 10 9 10 38 29 40 +9
8 Artvin Hopaspor 30 10 11 9 41 44 39 -3
9 Fatsa Belediyespor 30 10 12 8 22 31 38 -9
10 Kızılcabölükspor 30 9 11 10 34 33 37 +1
11 Nevşehir Belediyespor 30 9 14 7 31 31 34 0
12 Çankaya FK 30 10 16 4 28 48 34 -20
13 1877 Alemdağspor 30 9 15 6 37 48 33 -11
14 Antalya Kemerspor 30 7 17 6 27 50 27 -23
15 Payasspor 29 5 16 8 29 53 23 -24
16 Manisaspor 30 1 20 9 22 56 12 -34
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/09/2021 Göztepe vs Başakşehir FK
 12/09/2021 Trabzonspor vs Galatasaray
 13/09/2021 Alanyaspor vs Giresunspor
 13/09/2021 Gaziantep FK vs Antalyaspor
 17/09/2021 Altay vs Göztepe
 17/09/2021 Yeni Malatyaspor vs Fatih Karagümrük
 18/09/2021 Sivasspor vs Gaziantep FK
 18/09/2021 Kasımpaşa vs Trabzonspor
 18/09/2021 Adana Demirspor vs Çaykur Rizespor
 18/09/2021 Antalyaspor vs Beşiktaş
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/09/2021 Altınordu vs Bursaspor
 12/09/2021 Samsunspor vs Keçiörengücü
 13/09/2021 Balıkesirspor vs Tuzlaspor
 14/09/2021 Bandırmaspor vs Eyüpspor
 14/09/2021 BB Erzurumspor vs Ümraniyespor
 15/09/2021 Denizlispor vs Adanaspor
 15/09/2021 Gençlerbirliği vs Altınordu
 15/09/2021 Bursaspor vs Samsunspor
 15/09/2021 Menemenspor vs Manisa FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/09/2021 Afjet Afyonspor vs Van Spor FK
 12/09/2021 Diyarbekir Spor vs Bodrumspor
 12/09/2021 Sakaryaspor vs Sarıyer
 18/09/2021 Hekimoğlu Trabzon vs Niğde Anadolu FK
 18/09/2021 Sarıyer vs Turgutluspor
 19/09/2021 Bayburt Özel İdare Spor vs Serik Belediyespor
 19/09/2021 Sivas Belediyespor vs Kahramanmaraşspor
 19/09/2021 Van Spor FK vs Diyarbekir Spor
 19/09/2021 Bodrumspor vs Ergene Velimeşe
 19/09/2021 İnegölspor vs Etimesgut Belediyespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/09/2021 Sancaktepe FK vs 1954 Kelkit Bld.Spor
 19/09/2021 Batman Petrolspor vs Bergama Belediyespor
 19/09/2021 Elazığspor vs Artvin Hopaspor
 19/09/2021 Kahta 02 Spor vs Karaman Belediyespor
 19/09/2021 Erbaaspor vs Çatalcaspor
 19/09/2021 Nevşehir Belediyespor vs Osmaniyespor FK
 19/09/2021 Arnavutköy Belediye vs Bursa Yıldırımspor
 19/09/2021 Belediye Kütahyaspor vs Fatsa Belediyespor
 19/09/2021 Hendek Spor vs Başkent Gözgözler Akademi FK
resmi ilanlar

SÜPER LİGDE BU SEZON HANGİ TAKIM İPİ GÖĞÜSLER


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI