X 20
Bugun...ONLARI TÜRKİYE OKUYOR

Her gün gazetelerde okuduğunuz, televizyonlarda seyrettiğiniz, radyolarda dinlediğiniz haberlerin mimarının HİBYA haber Ajansı olduğunu biliyor muydunuz?

facebook-paylas
Tarih: 06-11-2020 07:01

ONLARI TÜRKİYE OKUYOR

İZMİR - Türkiye’de hizmet ve başarı grafiği aynı anda yükselen bir haber ajansı var. Verdiği hizmet, sahip olduğu başarıyla öyle bütünleşmiş ki, çalışmalarına, projelerine ve yaptıklarına bakınca insan keyifleniyor, gurur duyuyor onlarla.

Bin 200 yayın kuruluşuna düzenli olarak haber geçen bir ajans HİBYA. Onlar, haberin ayaklarına geldiği değil, haberin bizzat ayağına giden, gerçekleri kaynağından alıp halkı doğru bilgilerle informe eden çalışkan karıncalar topluluğudur adeta.Kısa zamanda çok büyük işler başarmak dedikleri de bu olsa gerek.

“Türkiye şartlarında nasıl popüler olabildiniz?” sorumuza verdikleri cevap şaşırttı bizi. “Hedefimizde popüler olmaktan çok ülkemize hizmet etmek gayesi vardı. Halkımızın okuduğu, izlediği ve dinlediği haberlerin ilk paragrafından son paragrafına kadar doğru ve gerçek bilgilerden oluşması gerekiyordu. Afaki, kulaktan dolma, kaynağı dedikodu olan haberler değil, bizzat araştırılmış, sorgulanmış ve teyidi yapılmış haberlerle çıktık ülke insanımızın karşısına. Bizi çok kısa zamanda HİBYA yapan sanıyorum bu özelliğimiz oldu.” diyorlar


Ve ajansın kurucusu Mehmet Türker Akanlar bakın HİBYA’yı hangi sözlerle anlatıyor BİLGEHABER’e :
“Medyadaki tarihin en büyük Sosyal Sorumluluk Projesi'dir” diyor ve şöyle devam ediyor genç yönetici:
“Hibya Haber Ajansı, basın emekçilerinin el ele vermesiyle kurulmuş bağımsız, tarafsız bir haber kuruluşudu. Hibya Haber Ajansı, basın emekçilerinin el ele vermesiyle kurulmuş bağımsız, tarafsız bir haber kuruluşudur.”Akanlar şöyle sürdürüyor konuşmasını, “Haberin kaynağından nitelikli habercilik yapmayı hedefleyen Hibya Haber Ajansı, haberciliğin beş ana kolundan alıyor ismini. (H) Haber, (İ) İlan, (B) Basın, (Y) Yayın ve (A) Ağı. Ve böylece HİBYA çıkıyor ortaya”

“Siyasetin tartışmalarına tarafsız kalan, daha çok sosyo-politik, küresel ve bölgesel ekonomi haberleri üzerine yoğunlaşan, hiçbir siyasi oluşumdan destek almadan yayın hayatına devam eden Hibya, sermaye bakımından da kişisel birikim ve girişimlere dayanmaktadır” diyen Akanlar, “Kendisi de bir basın emekçisi olan, kişisel çabalarını gazeteci arkadaşlarıyla el ele vererek kurulmuş en büyük sosyal sorumluluk projesidir” diyorAjansın ilkelerini 4 ana madde de toplamış Akanlar ve ekibi:

1-İşsiz kalan gazeteciler için, eşsiz bir haber yayımlama sistemi
2-Yayıncılar için “tarafsız” haber kaynağı
3-Şirketler için essiz bir paylaşım noktası
4-İletişimciler için “rica minneti bitiren” tek noktadır“İktisattaki kıt kaynak yönetimi şimdi basın emekçilerinin emek ve birikimleriyle medyaya can veriyor.” diyerekte sözlerine noktayı koyuyor genç yönetici.
Kaynak: HALKIN GAZETESİ

Editör: DOĞAN ERTAN

Bu haber 7235 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MEDYA Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

DİGİTAL GAZETEMİZİ BEĞENİYORMUSUNUZ?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI