X 20
Bugun...PANDEMİ'DE AMBALAJIN DEĞERİ ARTTI

Tüketicilerin satın alma kararını etkileyen faktörlerin başında gelen ambalajın etkisi pandemi döneminde katlanarak arttı.

facebook-paylas
Tarih: 12-10-2020 08:06

PANDEMİ'DE AMBALAJIN DEĞERİ ARTTI

İSTANBUL - Bu dönemde özellikle gıda sektöründe ambalajlı ürünler büyük önem kazandı.

Pandemi öncesinde ürünlerin daha küçük porsiyonlarda sunulduğunu belirten B12 Creative Branding Ajansı Kurucusu Bürkan Çiftçigüzeli, pandemi ile insanların evde tüketme ihtiyacıyla ya da birden fazla ürüne dokunmak yerine tek seferde satın alma düşüncesiyle daha büyük boy ürünlere yöneldiğini açıkladı.
 
Çiftçigüzeli, bu dönemde daha hijyenik ve güvenilir olmasının yanında koruma sağladığı için ambalajlı markalara ilginin arttığını belirtti.
 
İçerisine konulan ürünü koruyarak temiz ve güvenilir koşullarda tüketicilereulaşmasını sağlayan, aynı zamanda ürünlerin taşınmasını ve depolanmasını kolaylaştıran değerli bir malzeme olan ambalaj, pandemi döneminde özelliklegıda ürünlerinde önemini bir kez daha kanıtladı. Ambalajlı üründe tüketici talepleri pandemi ile şekil değiştirmeye başladı.
 
Ambalajların dayanıklılığı ve saklama ömrü daha da önemli hale geldi

Pandemi süreci ile tüketicilerin satın alma kriterlerinde bazı değişiklikler olduğunu açıklayan Çiftçigüzeli “Bu dönemde sağlığın herşeyden önemli olduğunu bir kez daha gördük. İnsanlar artık daha hijyenik ve güvenilir olduğunu düşündükleri için ambalajlı ürünleri daha fazla tercih etmeye başladı. Özellikle kilitli kapak sistemi bulunan ambalajlar tüketiciler tarafından ilgi görüyor. Bununla birlikte karantina dönemlerinde hanehalkının ardından aile büyüklerinin ve 65 yaş üstü yaş grubunun evde kalmasının etkisiyle toplu alışverişler arttı. Şu an ise dışarıda kalınan süreyi kısaltmak için daha büyük gramajlı ürünlere eğilim artıyor. Örneğin artık 250 gramlık peynir yerine 750 gramlık peynir satın alınarak alışverişe tekrar gitme süresi uzatılıyor. Üç günde bir markete gitmek yerine iki haftada bir gitmek daha tercih ediliroluyor. İlk dönemlerde temel gıda maddelerine olan talep, ikinci aşamada evde tüketilen atıştırmalıklar ile başka bir boyuta geçti. Tüketici artık ev içi tüketimile daha yüksek adetlerde satın alım yapmaya başladı. Dolayısıyla ambalajların dayanıklılığı ve saklama ömrü de önemli konulardan birisi haline geldi” dedi.
 
Ambalaj tasarımlarında geri dönüşümlü malzemeler tercih sebebi
 
Pandemi dönemindeki satın alma sürecinde hijyen, kalite ve ürün faydası bakımından ambalaj tasarımının değerinin daha da arttığının altını çizen Çiftçigüzeli, “Alışverişlerin özellikle online tarafa kayması ambalaj tasarımının ne denli önemli olduğunu gösterdi. Tüketici artık içerik olarak birbirine benzeyen ürünler arasından kendisine en yakın hissettiği, en çekici olan ambalajı satın alma eğiliminegirdi. Katkısız ve doğal ürünler gelecekteki yerini sağlamlaştırırken, bunun daambalaj tasarımı üzerinden tüketiciye anlatılması önem kazandı. Markalar daambalaj tasarımında artık doğayı kirletmeyen, geri dönüştürülebilir materyallereağırlık vermeye başladı. Pandemi döneminde maalesef ki atıklarıyla doğaya ençok zarar verenin insanlar olduğunu bir kez daha anlamış olduk. Bu nedenleçevre dostu ambalajlı ürünler hem tüketiciler hem de üreticiler için tercihsebebi oldu” açıklamasında bulundu.

 Kaynak: HALKIN GAZETESİ

Editör: DOĞAN ERTAN

Bu haber 3300 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

DİGİTAL GAZETEMİZİ BEĞENİYORMUSUNUZ?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI