Bugun...REŞAT NURİ'YE ROMAN YAZDIRAN KÖY

Bizim Anadolu Gazetesi'nden Cemal Bilge, geçtiğimiz hafta Bursa'nın Zeyniler Köyü'nde'ydi.

facebook-paylas
Tarih: 12-09-2021 14:21

REŞAT NURİ'YE ROMAN YAZDIRAN KÖY

RÖPORTAJ : CEMAL BİLGE
FOTOĞRAFLAR : DOĞAN ERTAN


BURSA - Reşat Nuri Güntekin'in yazdığı, film ve dizilerinin çekildiği romanının baş kahramanı Feride'nin de köyü olan Zeyniler, Feride'nin ölümünden sonra sayısız Ferideler çıkaran emsalsiz bir yerdir.

ROMANDI FİLM OLDU, FİLMDİ DİZİ OLDU

1966 yılında Osman F. Seden tarafından çekilen Çalıkuşu, Türkân Şoray, Kartal Tibet, Parla Şenol, Kadir Savun ve Zeynep Değirmencioğlu'nun Türk Sinema tarihine isimlerini altın harflerle yazdırdıkları film olarak geçmiştir.DİZİSİ FİLMİ KADAR TAT VEREMEDİ

Çalıkuşu'nun 1986 yılında televizyon için çekilen Aydan Şener, Kenan Kalav ve Sadri Alışık'ın baş rollerinde görev aldıkları dizi film 1966'da çekilen 160 dakikalık Türkan Şoray'lı, Kartal Tibet'li film kadar tat vermemiştir.

BİZİM ANADOLU ZEYNİLER'DE

Başkahraman Feride'nin romanının yazıldığı, sinema ve dizi filminin çekildiği Zeyniler Köyü'ndeyiz. Geldiğimiz yer şehirden 800 rakımda ve 3 kilometre mesafede Uludağ'ın sırtlarında şirin bir köy. 

KÖYDE HERKES BİRBİRİNE AKRABA

Köyde yaşayanlar birbirine akraba. Yaşayanların kökeni Ahıska. 19'uncu yüzyılda Ahıska'dan Kars'ın Posof ilçesine yerleşip daha sonra geldikleri Bursa'da keşfettikleri bir yer Zeyniler. 

YEŞİL İLE MAVİNİN SEVİŞTİĞİ TEK YERDoğası muhteşem. Köyden içeriye girdiğinizde dev bir tablodan içeriye girmiş gibi oluyorsunuz. Hangi yanına baksanız muhteşem görüntüler. "- Yeşil ile mavinin bu denli uyum içinde olduğu ikinci bir yer yok" dedirten harikulade bir köy Zeyniler.

ÜSTAT REŞAT NURİ BAKIN NE DEMİŞ

Üstat Reşat Nuri bu köye geldiğinde şöyle bir bakıyor etrafa. Ve diyor ki kendi kendine; "- Ben cenneti öbür dünyada bilirdim de cennet meğer bu dünyadaymış"

HÜRMET 5 YILDIZ HİZMET 10 NUMARAİşte bunu dedirtecek kadar güzel bir köy Zeyniler. Ama köyden daha güzel bir gerçek var ki, oda insanlarının mükemmelliği. İnanılmaz misafirperverler. Hürmet 5 yıldız, hizmet 10 numara. Bunu gidince daha iyi anlayabiliyorsunuz. Köye gitmeden, insanlarını tanımadan böyle düşünmekte biraz zorlanırsınız. Gitmeniz ve hürmeti de hizmeti de bire bir yaşamanız, gözlerinizle kulaklarınızla tanığı olmanız gerek. 

İLK GÜN ONLARI TANIDIK

İlk gün ziyaretimde köyün genç muhtarı Nihat Ülker'i, dağcılar Necati Öztürk ve Adem Yılmaz'ı tanıyoruz. Ardından Serap Ülker, Nurcan Kurt, Hatice Yılmaz, Aynur Aktaş ve diğerleri ile tanışıyoruz. BU KÖYDE YABANCILIK ÇEKİLMİYOR

Sanki 40 yıllık dost gibiyiz Zeynilerlilerle. Ne biz yabancı olduğumuzu hissediyoruz ne de onlar bize yabancıymışız gibi muamele ediyorlar. İnanılmaz bir bağ oluşuyor köy halkı ile aramızda. Hepsi birer arı, hepsi birer karınca misali çalışıyorlar. Köyün kadınlar tarafından kurulmuş Çalıkuşu adını taşıyan bir kooperatifi, bu kooperatifinde uhtesinde hizmet veren bir konağı. 

YURTTAN VE DIŞINDAN GELEN GELENEİstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere yurdun dört bir yanından gelen Çalıkuşu'nun roman ve film meraklıları işte bu konakta ağırlanıyorlar. Her gün 50 çeşit ürünle çıkıyorlar misafirlerin karşısına. Hepsi organik, hepsi günlük, hepsi taze, hepsi fevkaladenin fevkinde.

HEPSİ KONUŞKAN HEPSİ İÇTEN

Hepsi konuşkan, hepsi içten. Yeter ki siz sorun, onlar cevap vermeye dünden hazırlar. Televizyon program ekibi olduğumuzdan ilk gün çekimlerimizi yapıyor ve akşam saatlerinde Bursa'ya dönüyoruz. 

BURASI ÖZEL İNSANLAR KÖYÜAradan bir gün geçiyor ve Pazar günü bir kez daha Zeyniler'de alıyoruz soluğu. Bu kez köyün ileri gelenleri ile bir araya geliyoruz. En yaşlısından en gencine herkesle tanışıyoruz. Hepsi birbirinden özel, birbirinden güzel insanlar. Dillerinden çok yürekleri ile konuşuyorlar. BAŞKAN VE EŞİ TARAFINDAN ALINIYORUZ

İkinci gün ziyaretimiz Zeyniler Çalıkuşu Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mahinur Özkaya Makar ile işinsanı eşi Selim Makar'ın bizi bulunduğumuz Çarşamba semtinden özel araçlarıyla almasıyla başlıyor. 

BURSA'DAN 7 DAKİKADA KÖYE VARDIKToplam 7 dakikalık bir yolculuktan sonra köye geliyoruz. Köy halkı ve konak, Bizim Anadolu Gazetesi'nden Cemal Bilge'nin gelişine öyle bir hazırlanmış ki, böyle bir organizasyonu profesyonel bir şirkete ihale etseler bu denli başarılı olamazlardı.

AHUDUDU ŞERBETLİ KAHVELERİMİZ GELİYOR

Güne, yanında ahududu şerbetlerininde bulunduğu kahvelerimizi içerek başlıyoruz. Kooperatif Başkanı Mahinur Özkaya Makar'a kısaca Feride diyoruz. Çünkü bu köyün kadınlarını bir araya getiren, getirmekle kalmayıp onlarla birlikte kurdukları kooperatifte akla hayale gelmeyecek güzellikle işler yapan Mahinur Başkan bizim için bir Feride, konakta hizmet veren diğer kadınlar ise birer Çalıkuşu'ydu nazarımızda.

YENİ FERİDE MAHİNUR BAŞKANRomanın ve yapılan sinema ile dizi filmlerin köye getirdiği haklı şöhreti yaşatmak istemiş Mahinur Başkan. Ve bunun için çok büyük emekler vermiş. İşe köyün kadınlarını bir araya getirmekle başlamış. Sonra bu bir araya getirdiği hanımlarla kurduğu kooperatifte tarih yazmaya başlamışlar.

BU KÖYDE HER KADIN BİR ÇALIKUŞU

Mahinur Başkan, Feride, kooperatifin üyesi diğer hanımlar da birer Çalıkuşu edasıyla başlamışlar çalışmaya. 2015 yılından bugüne çok şey yapmışlar. TAKTİR BEKLİYORLAR TEKTİR DEĞİL

Yaptıklarını 7 kat el görmüş, beğenmiş ve taktir etmişte köyde başkan ve ekibine muhalif olan az sayıda kişi onların yaptıklarına kıskanan gözlerle bakmaktan başka bir şey yapmamışlar bugüne kadar. 

ÜZÜLMEDEN OLMUYOR

Bu da üzmüş Başkan Mahinur'u. Çoğu geceler uykularını kaçırmış bu tatsız durum. İşi sabra bağlamış, "- Elbet birgün onlarda anlar yaptığımız işin ne denli anlamlı ve büyük olduğunu" demiş durmuş kendi kendine.

KAHVALTI BURADA YAPILIR

Yurdun ve dünyanın dört bir yanından buraya gelenler konağı kendi evleri gibi, köyü ise kendi köyleri gibi benimsemişler. Dünyanın en güzel kahvaltısının yapıldığı tek yer Zeyniler.
 
FİLM PLATOSU GİBİ YER

Ayaklarınızın altında Bursa, üzerinizde masmavi bir gökyüzü, sağınızda ise başı dumanlı bir Uludağ. Film platosu gibi bir yer. Hem de en doğal olanından. 

İŞTE İKİNCİ GÜN TANIDIKLARIMIZ

İkinci gün ziyaretimiz Başkan Mahinur Özkaya Makar'ı, işinsanı eşi Selim Makar'ı, köyün çınarları Gündüz Yalçıner ve Aydın Yıldırır'ı, Piremir Mahallesi eski muhtarı Faruk Ülker'i, eşi Hülya Ülker'i, Halil İbrahim Kurt'u, annesi Nezahat Kurt'u eşi Nurcan Kurt'u, Hulki Aşcı'yı ve emekli mühendis olup Zeyniler'in fotoğraf arşivi olarak adlandırılan Ahmet Boran'ı tanımakla geçti.İŞTE ÖZETLE ONLAR

Hepsini tek tek anlatmaya kalksak biliyoruz ki gazetemizin bu sayfası bize yetmeyecek. O yüzden biz hepsini tek bir pota içine alacak ve sizlere bireysel olarak değil topluca onları ifade etmeye çalışacağız. 

HER BİRİNİN KÖYE ÇOK BÜYÜK EMEĞİ VAR

Yukarıda isimlerini saydıklarımızın hepsinin ayrı ayrı emeklerinin geçtiği bir köy Zeyniler. Her biri o kadar çok büyük hizmetler yapmış ve köyün her metrekaresine o kadar büyük başarıları sığdırmışlar ki, anlatmaya imkan yok.

MUHTEŞEM KADINLAR

Dedik ya, Mahinur Başkan köyün aynı zamanda Feride'si. O'nun dışında isimlerini zikrettiğimiz hanımlar ise birer Çalıkuşu bu köyde. Herşey o kadar güzel bir uyum içinde ki, Feride Mahinur'un çark olduğu köyde, her bir kadın bir Çalıkuşu tabiri caizse 

KÖYÜN İKİ ÇINARI

Ahududu şerbetli kahvelerimizi içtiğimiz konakta Mahinur Başkan, eşi Selim Bey, köyün önde gelen kültür çınarları Aydın Yıldırır ve Gündüz Yalçıner'le koyu bir sohbete giriyoruz.

SOLUK SOLUĞA ANLATTILAR

Büyüklerinin 19'uncu yüzyılda Ahıska'dan Kars'ın o günlerde kaza olan bugünkü Posof ilçesine gelişlerini, oradan Bursa'ya göçlerini anlatırken o günleri büyüklerinin göz ve kalplerinden yaşıyorlar adeta. 

FİLMİ YAPILSA GİŞE REKORU KIRARDI

Anlatıkları her biri çok kıymetli hatıralar. Sadece o insanların Ahıska'dan Kars'a gelişleri film olsa gişe rekorları kırardı Türkiye ve Dünya'da. Soluk soluğa dinlediğim bir göç öyküsü. Yıldırır ve Yalçıner büyüklerinin ağzından dinlediklerini bize anlatırken, onların yaşadıklarını adeta yaşıyorlar ifade ettikleri cümlelerinde.

BİZİM ÜSTÜMÜZDE SU İÇEN OLMASIN

Bursa'ya geldiklerinde ise çok güzel bir cümle kuruyor atadedeler. Diyorlar ki birbirlerine, "Bizim üstümüzde su içen olmasın, yüzümüz ovaya, sırtımız dağa dönük olsun"

DEDİK YA, ÇOK ÖZEL BİR KÖY

Bu muhteşem cümle Ahıska Türkleri'nin de yerleştikleri Bursa Zeyniler Köyü'nde düsturu, ilkesi her şeyi oluyor o günden bugüne.

180 YILDIR GELENEK GÖRENEK YAŞATILIYOR

19'uncu yüzyıldan beri ananevilerini, kültürlerini başarıyla yaşatıyor Zeynilerliler. Aradan 180'i aşkın yıl geçmesine rağmen, dün ne ise bugünde aynı alışkanlık ve töreler.

GİDİP GÖRMELİSİNİZ

En önemlisi her biri birbirinden naif, birbirinden zarif insanlardan oluşuyor bu köy. Dedik ya, biz ne kadar anlatmaya çalışsak biliyoruz ki anlatamayacağız size bu insanları. Bizzat gidip görmeniz ve tanımanız gerek bu köyü ve içinde yaşayanları.

YEMEKLERİNİN LEZZETİ SOHBETLERİNE YANSIMIŞ

Hepsi o kadar güzel yüreklere sahip insanlar ki... Yaptıkları afiyetle yenen, anlattıkları keyifle dinlenen ve en önemlisi karakter itibarı ile hepsi o kadar masum, o kadar temizler ki.

KOOPERATİF KADINLARIN HERŞEYİZeyniler'de yaşayan bu insanların yüreklerinin güzelliğinden sonra öne çıkan ikinci bir güzellikte kurdukları Zeyniler Çalıkuşu Kadınlar Tarımsal kalkınma Kooperatifi.

BURADA Kİ SEVECENLİK BAŞKA HİÇ BİR YERDE YOK

Bu kooperatif sadece Çalıkuşu ve Reşat Nuri Güntekin'i yaşatmıyor. Bu kooperatif şanlı geçmişi olan Ahıska Türkleri'nin de tüm kavimlere örnek olacak insancıllığını, hürmetkarlığını ve özellikle mutfakta ki başarılarını ifade ediyor.

KÖYDEN BİR PORTREHalil İbrahim Kurt. Zeyniler Köyü'nün herkes gibi mütevazı şahsiyetlerinden. Bulgaristan kökenli Nurcan Kurt'la evli. Bu evlilikten 2 çocukları var. Çocuklardan biri NASA'da görevli, bir diğeri ise Hakkari'de vatan hizmeti yapıyor. Pırıl pırıl bir aile. Halil bey şoförlükten emekli fakat köyün en şeker ve en sevilen ismi.  

Zeyniler'e gelen yabancılara ilk kucağını açanlardan. Eğer sizi o karşılamış ve o misafir etmişse yabancı olmanızın hiç mi hiç bir değeri yok. Çünkü Halil İbrahim Kurt'un hayatında yabancı diye bir şey yok. O'nun için herkes kardeş, O'nun için herkes bir can. Ve Kurt'un insana verdiği değeri anlatacak her söz ne yazık ki kifayetsiz kalıyor.

İKİNCİ PORTREBir diğer isimde Faruk Ülker ve eşi Hülya Hanım. Her ikisi de bir mücevher kalitesinde. Çok pahalılar çok. Herşeyi satın alacak paranız olabilir fakat bu iki insanı satın alacak para ve miktarı henüz icat edilmiş değil. Al Faruk Bey'i vur Hülya Hanım'a. Yürekleri avuçlarında bir çift. sizinle konuşan ağızları ve dilleri değil, sizinle konuşan yürekleridir onların.

ÜÇÜNCÜ PORTRESelim Makar. Kooperatif Başkanı Mahinur Özkaya Makar'ın eşi. Bu köyün damadı olmasına rağmen herkes kadar Zeynilerli ve herkes kadar köye ve insanlarına aşık bir işadamı.

Kendisi gibi yakışıklı iki oğul sahibi olan Selim Makar, köyde yaptığımız çekimler boyunca elimiz ayağımız oldu. Bursa'nın önde gelen işadamlarından olmakla kalmamış Selim Bey, Bursa'nın önde gelen insanlarından olmuş yaşamı boyunca. O kadar mükemmel bir yüreğe sahip ki, Selim Bey anlatılmaz, yaşanır ancak.


Kaynak: HALKIN GAZETESİ

Editör: AHMET DOĞAN ERTAN

Bu haber 178 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Beşiktaş 4 3 0 1 7 0 10 +7
2 Konyaspor 4 3 0 1 7 3 10 +4
3 Trabzonspor 3 3 0 0 8 2 9 +6
4 Fenerbahçe 3 3 0 0 5 0 9 +5
5 Fatih Karagümrük 4 2 1 1 7 3 7 +4
6 Galatasaray 3 2 0 1 6 3 7 +3
7 Kayserispor 4 2 1 1 4 4 7 0
8 Altay 4 2 2 0 8 6 6 +2
9 Yeni Malatyaspor 4 2 2 0 4 8 6 -4
10 Kasımpaşa 4 1 1 2 5 5 5 0
11 Hatayspor 3 1 1 1 7 3 4 +4
12 Antalyaspor 3 1 1 1 4 5 4 -1
13 Alanyaspor 3 1 2 0 2 9 3 -7
14 Göztepe 3 0 1 2 3 4 2 -1
15 Adana Demirspor 4 0 2 2 2 7 2 -5
16 Sivasspor 3 0 2 1 3 5 1 -2
17 Gaziantep FK 3 0 2 1 2 5 1 -3
18 Çaykur Rizespor 3 0 2 1 2 6 1 -4
19 Başakşehir FK 3 0 3 0 1 4 0 -3
20 Giresunspor 3 0 3 0 0 5 0 -5
Takım O G M B A Y P AV
1 Ümraniyespor 4 4 0 0 11 0 12 +11
2 Manisa FK 4 3 1 0 8 4 9 +4
3 Eyüpspor 4 3 1 0 8 5 9 +3
4 BB Erzurumspor 4 3 1 0 4 3 9 +1
5 Tuzlaspor 3 2 0 1 7 3 7 +4
6 Bandırmaspor 4 2 2 0 3 3 6 0
7 MKE Ankaragücü 3 1 0 2 4 1 5 +3
8 Adanaspor 4 1 1 2 7 5 5 +2
9 Keçiörengücü 3 1 1 1 4 3 4 +1
10 Kocaelispor 3 1 1 1 1 3 4 -2
11 Samsunspor 2 1 1 0 3 2 3 +1
12 İstanbulspor 3 1 2 0 6 6 3 0
13 Balıkesirspor 2 1 1 0 2 3 3 -1
14 Denizlispor 4 1 3 0 2 6 3 -4
15 Menemenspor 4 1 3 0 4 11 3 -7
16 Bursaspor 3 0 2 1 2 5 1 -3
17 Altınordu 3 0 2 1 2 7 1 -5
18 Gençlerbirliği 3 0 2 1 2 7 1 -5
19 Boluspor 2 0 2 0 1 4 0 -3
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 38 28 2 8 82 25 92 +57
2 Sakaryaspor 38 21 5 12 74 35 75 +39
3 Kırşehir Belediyespor 38 21 8 9 57 32 72 +25
4 Kırklarelispor 38 19 6 13 60 32 70 +28
5 Van Spor 38 21 11 6 59 35 69 +24
6 Bodrumspor 38 18 11 9 80 48 63 +32
7 Etimesgut Belediyespor 38 18 13 7 63 36 61 +27
8 Karacabey Belediyespor 38 15 12 11 52 41 56 +11
9 Turgutluspor 38 16 16 6 44 56 54 -12
10 Serik Belediyespor 38 13 11 14 51 48 53 +3
11 Pendikspor 38 15 16 7 66 53 52 +13
12 Pazarspor 38 15 18 5 60 64 50 -4
13 Tarsus İdman Yurdu 38 13 15 10 56 55 49 +1
14 Bayburt Özel İdare Spor 38 14 18 6 52 61 48 -9
15 Sivas Belediyespor 38 11 14 13 63 58 46 +5
16 1922 Konyaspor 38 11 18 9 47 49 42 -2
17 Kastamonuspor 38 8 18 12 31 58 36 -27
18 Elazığspor 38 10 22 6 61 90 33 -29
19 Mamak FK 38 6 26 6 32 121 24 -89
20 Kardemir Karabükspor 38 1 34 3 16 109 3 -93
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 30 20 2 8 43 18 68 +25
2 1928 Bucaspor 30 20 3 7 58 18 67 +40
3 Yeşilyurt Belediyespor 30 17 8 5 50 27 56 +23
4 Ofspor 30 14 5 11 43 31 53 +12
5 Arnavutköy Belediye 30 13 8 9 40 29 48 +11
6 Edirnespor 30 12 9 9 34 31 45 +3
7 Belediye Derincespor 29 10 9 10 38 29 40 +9
8 Artvin Hopaspor 30 10 11 9 41 44 39 -3
9 Fatsa Belediyespor 30 10 12 8 22 31 38 -9
10 Kızılcabölükspor 30 9 11 10 34 33 37 +1
11 Nevşehir Belediyespor 30 9 14 7 31 31 34 0
12 Çankaya FK 30 10 16 4 28 48 34 -20
13 1877 Alemdağspor 30 9 15 6 37 48 33 -11
14 Antalya Kemerspor 30 7 17 6 27 50 27 -23
15 Payasspor 29 5 16 8 29 53 23 -24
16 Manisaspor 30 1 20 9 22 56 12 -34
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/09/2021 Göztepe vs Başakşehir FK
 12/09/2021 Trabzonspor vs Galatasaray
 13/09/2021 Alanyaspor vs Giresunspor
 13/09/2021 Gaziantep FK vs Antalyaspor
 17/09/2021 Altay vs Göztepe
 17/09/2021 Yeni Malatyaspor vs Fatih Karagümrük
 18/09/2021 Sivasspor vs Gaziantep FK
 18/09/2021 Kasımpaşa vs Trabzonspor
 18/09/2021 Adana Demirspor vs Çaykur Rizespor
 18/09/2021 Antalyaspor vs Beşiktaş
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/09/2021 Altınordu vs Bursaspor
 12/09/2021 Samsunspor vs Keçiörengücü
 13/09/2021 Balıkesirspor vs Tuzlaspor
 14/09/2021 Bandırmaspor vs Eyüpspor
 14/09/2021 BB Erzurumspor vs Ümraniyespor
 15/09/2021 Denizlispor vs Adanaspor
 15/09/2021 Gençlerbirliği vs Altınordu
 15/09/2021 Bursaspor vs Samsunspor
 15/09/2021 Menemenspor vs Manisa FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/09/2021 Afjet Afyonspor vs Van Spor FK
 12/09/2021 Diyarbekir Spor vs Bodrumspor
 12/09/2021 Sakaryaspor vs Sarıyer
 18/09/2021 Hekimoğlu Trabzon vs Niğde Anadolu FK
 18/09/2021 Sarıyer vs Turgutluspor
 19/09/2021 Bayburt Özel İdare Spor vs Serik Belediyespor
 19/09/2021 Sivas Belediyespor vs Kahramanmaraşspor
 19/09/2021 Van Spor FK vs Diyarbekir Spor
 19/09/2021 Bodrumspor vs Ergene Velimeşe
 19/09/2021 İnegölspor vs Etimesgut Belediyespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/09/2021 Sancaktepe FK vs 1954 Kelkit Bld.Spor
 19/09/2021 Batman Petrolspor vs Bergama Belediyespor
 19/09/2021 Elazığspor vs Artvin Hopaspor
 19/09/2021 Kahta 02 Spor vs Karaman Belediyespor
 19/09/2021 Erbaaspor vs Çatalcaspor
 19/09/2021 Nevşehir Belediyespor vs Osmaniyespor FK
 19/09/2021 Arnavutköy Belediye vs Bursa Yıldırımspor
 19/09/2021 Belediye Kütahyaspor vs Fatsa Belediyespor
 19/09/2021 Hendek Spor vs Başkent Gözgözler Akademi FK
resmi ilanlar

SÜPER LİGDE BU SEZON HANGİ TAKIM İPİ GÖĞÜSLER


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI