X 20
Bugun...YATIRIMDA GÜVENCE :TURYAP BALAT

Bursa’mızın başarılı iş insanlarından TURYAP BALAT Gayrimenkul Danışmanlığı’nın yöneticisi ve kurucularından Sayın Eyüp Eker ile sektörel anlamda gerçekleştirmiş oldukları çalışmalar, yaşanılan sıkıntılar ve daha birçok konuyu masaya yatırdığımız güzel, kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

facebook-paylas
Tarih: 21-10-2020 10:36

YATIRIMDA GÜVENCE :TURYAP BALAT

  •     Eyüp Bey, Turyap Balat da çalışmalar nasıl gidiyor, kaç yıl geride kaldı şimdiye dek?

Turyap Balat'da 5 yılımızı geride bıraktık. Geride bırakmış olduğumuz bu 5 yıllık süreçte Haziran ayında kredi faiz oranlarının  düşmesi ile yaklaşık 3 ay boyunca para kazandık. Diğer dönemlerde firma sadece kendini korudu sadece o 3 aylık süreçte para kazandık. İnşaatçısı da kazandı, emlakçısı da kazandı, malzemecisi de  kazandı, herkes  kazandı. Neden kazandı? Dünyada her şey dahil gayrimenkulün üzerinden yürüyor.  Bunu herkesin göz önünde bulundurması lazım. İnsanlara dediler ki; 500 bin liraya alınan bir daireyi 300 bin liraya  kimse göstermeyecek. İnsanlar bu sisteme kendiliğinden uydu 500.000’se 500 bin.  400 binse 400 bin tapu harçlarını tam ödüyor. İnsanlar artık  ‘almış olduğum mülküm için tamam bugün üç kuruş fazla harç parası ödüyorum ama en azından mülkümün  değerini biliyorum’ diyor. 500.000’e aldığını 300.000 gösteren çok nadir. Biz de bu konuyla ilgili bilgilendirmeleri kendilerine yapıyor durumu izah etmeye çalışıyoruz. Bu şekilde yapmalarıyla ilgili onları aydınlatmaya çalışıyoruz. Bu rayiç bedel konusunda herkes vergi kaçırıyordu bizim gibi kurumsal firmalar insanlara bunu zikrettiği için vatandaşlar da bunu layıkı ile yerine getirmeye başladılar artık son dönemlerde.

GAYRİMENKUL ARACILIĞINI KAYITLI KİŞİLER YAPMALI

2 ay kadar önce emlak sektörü ile ilgili  kanunun yürürlüğe girmiş olmasına rağmen pek beklenen olmadı sanıyorum bu konuyla ilgili  neler söylemek istersiniz Eyüp Bey?

Maalesef, aynen söylediğiniz gibi. Biz vergimizi sorunsuz bir şekilde veriyoruz, faturalarımızı kesiyoruz işimizi layıkı ile yapıyoruz. Bir yıl boyunca bunun yanı sıra özel eğitim aldık, bu iş için bir sürü paralar ödendi yine ama bakıyorsunuz bir tarafa gittiğimizde muhtar, diğer tarafa gittiğimizde cami imamı, diğer bir gün başla bir yere gittiğimizde  merdiven altı emlakçılarla hala karşılaşıyoruz. Gerçekten biz bu konudan bıktık. İnşallah yeni olan yasa ile bu durumlar ile karşılaşmayız.Biz emlakçılar odasına kayıtlı değiliz Ticaret Odasına kayıtlıyız bizim gibi bir sürü firma var. Ben şahsım adına söylüyorum, bizim tapu dairelerinde mali polisin görev almasını istiyorum.

AĞZI YANAN BİZE GELİYOR

İnsanların dışarıda ağzı yanıyor sonra bize geliyorlar. Geçenlerde yaşamış olduğumuz bir olay Eskişehir'den bir yer almış ayakçı birinden bir arkadaş değerinin neredeyse iki katına, sonrasında ne kendisine ulaşabiliyor ne de telefonuna kimseye ulaşamıyor, muhatap dahi bulamamış. Mutlaka bu konuda vatandaşlarımızın, insanlarımızın  dikkat etmesi lazım. Yüksek fiyatla satan bu kişiler hemen piyasadan kaybolabiliyorlar, satıştan sonra  kesinlikle bu tür kişilere  ulaşmak çok zor o yüzden mutlaka vatandaşlarımızın bu konuya dikkat etmesi lazım, kurumsal şirketler ile kurumsal işletmelerle çalışmaları  lazım.

YENİ DÜZENLEMELER İLE İNŞALLAH BEKLENTİLERİMİZ KARŞILANIR

İnsanların geneli artık bilinçlenmeye başladı, teknolojiyi takip ediyor, bilinçlenmeye başladılar bu bilinçlenen insanlar hata yapmıyor ama bilinçlenemeyen kişiler bir şekilde sektörde alım satım yaparken sıkıntı yaşayabiliyorlar. Artık uzun süre ile ilgili yatırım yapan kimse kalmadı.Herkes kısa zamanda kar etmek istiyor, gelen insanlarımız maalesef 1000 lira getiriyorsa birkaç ayda bunun 1200 lira olmasını bekliyor. Sen bunu gitmişsin almışsın ayakçı emlakçıdan ama geliyorsun sonra bunu bana sattırmak istiyorsun. Kimden almışsa ona saptırması lazım aslında. Böyle olduğunda tabi bizleri de zan altında bırakıyor bu tür insanlar emlakçı dendiğinde herkes yaka silkiyor. Böyle olmaması lazım nasıl galeriye adam arabasını teslim ediyor. Benim arabamı sat diyorsa, benim de aynı olmam  lazım bana da getirilen malı bu şekilde teslim etmesi lazım bir insanın malı namusudur. Bende en iyi şekilde bunu değerlendirip yerine teslim etmem lazım. Bizler bunu istiyoruz burada. Mutlaka bu sektöre el atılması lazım .  Sonuçta biz de bırakıp buradan gidelim mahallede merdiven altı ayakçılık mı yapalım?. Merdiven altı çalışırsak  hiç vergi vermeyeceğim, vergi vermezsem devlette kazanamayacak. Biz bu sektörde  herkes kazansın istiyoruz , bizim ofisimizden birçok kişi  ekmek yiyor , aileleriyle birlikte büyük bir topluluk, ama mutlaka bu sektörde de bazı şeylerin değişmesi lazım yeni kanun ile inşallah beklentilerimiz karşılanacak.

KURALLARA HERKESİN UYMASI LAZIM

Dünyada tek üzerinde oynanamayan şey tapu ama insanlar kendi mallarını elinden ne geliyorsa rezil etmekle alakalı ne gerekiyorsa onu yapıyor maalesef.  Eskiden %3  komisyon alınırken şimdi %2 +  KDV’ye indirildi ama birçok yerde görüyoruz, duyuyoruz ki halen bazı emlakçılar yüzde 3'le çalışıyor bu da tabi büyük haksızlık. Devletin  bizlere vermiş olduğu yetki %2 + KDV. KDV’sini de devlete ödüyoruz. Burada kendi harcımızdan kendimiz yoğruluyoruz, kazanırsak kazanıyoruz ama kazanamazsak bizde kapatır gideriz. Her yıl hatırı sayılır bir rakam ödüyoruz vergi olarak devlete. Herkesin kendi  kafasına göre takılmaması lazım, kurallara uymaları lazım.

ESKİ ZENGİNLERE BAKIN HEPSİ TOPRAK ZENGİNİDİR

    Eyüp Bey sizi yakalamışken vatandaşlarımıza insanlarımıza hangi bölgelere ve ne şekilde yatırım yapmalarını tavsiye edersiniz?

Üretimi olmadığı için toprak çok değerli bütün halkımızın toprağa yatırım yapmalarını isterim. Üretimi olmadığı için tabii bugün 1 liradır toprak yarın 3 liradır, toprağa yatırım yapmak en güzel yatırımdır. İnsanlar daireden de ,dükkandan da, fabrikadan da  değerli olan toprağa yatırım yapsınlar. Eski zenginlere bakın  hepsi  toprak zenginidir. Ben bütün insanlarımın toprağa yatırım yapmalarını isterim.

BURSA’NIN BATI BÖLGELERİ DAHA AVANTAJLI

Bursa batıya doğru genişlemekte. Yeni kurulan Teknosap bölgesi var. Teknosap  Bursa'yı çok canlandıracaktır. Mudanya ve köyleri de  keşfedilmemiş bir turizm bölgesidir. Ben bütün halkımızın bize müracaat eden halkımızın batıya Bursa'nın her tarafı değerli ama genelde batı bölgelerine  yatırım yapmalarını kalben isterim. Bu bağlamda da son olarak buradan Bursa'da yaşayan Bütün hemşerilerime ve elbette 85 milyon  insanlarımıza buradan sevgilerimi, saygılarımı göndermek istiyorum, esenlikler diliyorum. Bursa’mızın sektörünün önde gelen iş insanlarından olan Turyap Balat‘ın kurucularından ve firma ortağı Sayın Eyüp Eker'e bu güzel değerlendirmeleri ve vatandaşlarımıza vermiş olduğu tavsiyelerden ötürü teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Ayrıca röportajımıza  yapmış olduğu katkılardan dolayı Turyap BALAT’ın diğer şirket ortağı Sayın Yunus Bakanoğlu da müteşekkir olduğumuzu son olarak eklemek isterim.

İletişim Bilgileri:

Ahmet Yesevi Mahallesi,

Harmandere Sokak No: 2 Daire:3


Tel: 0 224 414 00 54  

 Balat-Nilüfer/Bursa
Kaynak: HALKIN GAZETESİ

Editör: DOĞAN ERTAN

Bu haber 4839 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

DİGİTAL GAZETEMİZİ BEĞENİYORMUSUNUZ?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI