Ücretsiz Online Ziyaretci Sayaci
Bugun...


KEMAL CANKAYA

facebook-paylas
KAYBEDEN CENTİLMENLİK
Tarih: 12-02-2020 06:03:00 Güncelleme: 12-02-2020 06:03:00


CHP Bursa İl Başkanlığı seçimlerinin sonucunda sürprizler yaşanmadı.

Gayet sakin, demokrasi kültürüne uygun bir şekilde konuşmacılar eleştirel düşüncelerini kongrede dile getirdiler.

Dört adayın yarıştığı kongrede seçim öncesi yapılan kulislerde, Hüseyin Akkuş ve İsmet Karaca arasında seçimin geçeceğini yönünde hemen hemen herkesin hemfikir olduğunu gördüm.

Kimileri Hüseyin Akkuş’un seçimleri kazanacağı gözü ile bakarken kimileri de İsmet Karaca’nın kazanacağı üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Herkes kendine göre matematiksel hesaplarını yapmıştı, o hesaplara göre destekledikleri adayın seçimi kazanacağı yönünde kesin hükümler ortaya attı.

Asıl hesaba katmadıkları, sonucu belirleyen iki aday vardı.

Erol Gülmez ve Güner Aklan, her iki isim de il kongresinde önceki çalışmalarında bütün denklemelerini, İl Başkanı Hüseyin Akkuş’un 24 Haziran genel seçimleri ve 31 Mart genel seçimleri sürecinde başarısızlığı ile birlikte, İsmet Karaca’nın geçmiş dönemde il başkanı adayı olduğu seçimi kaybetmesinin rövanşı üzerinde yaptılar.

Gülmez adaylar içerisinde ilk yola çıkan isim, seçim kazanmak gibi bir hırs içerisinde olmadığını ikili konuşmalarımızda dile getirdi. Mevcut yapının değişmemesi gerektiği için yola çıktı, aday olarak seçimi kazanamasa da değişime katkı koydu.

Diğer taraftan Güner Aklan için seçim sonucu, gördüğüm kadarı ile bir hayal kırıklığı oldu.

Adaylık için gereken yüzde 10’luk imzayı al,  30  asil, 30 yedek il yönetimi, 9 disiplin kurulu, 40 kurultay delegesi listesi yap, toplam 109 kişilik listeden 19 oy almak  çok garip bir durum!!!

İki dönem Yıldırım ilçe başkanlığı görevi ve partinin her kademesinde görev yapması, örgütte tanınmasına rağmen böylesi bir sonuç!Bu sonucun analiz yapılması gerekiyor.

Benim her zaman hoşuma giden, hayranlık duyduğun bir durum var, o da seçim kazanamayacağını bile bile kendine özgüveni olan insanların aday olmaları, onları canı gönülden kutluyorum.

Gelelim kongre sürecine, kongrenin son güne kadar, İsmet Karaca ve Hüseyin Akkuş arasında bıçak sırtı bir durum olduğu yönünde bir düşüncem vardı.

Kongreye saatler kala bu düşüncem değişti.

Düşüncemin değişmesinin başlıca nedeni, başta Nilüfer il delegesinin tavrı oldu.

Nilüfer’in Hüseyin Akkuş’dan yana bir tercih yapacağı yönünde bir algıya hâkimdim.

Kimsenin göremediği durum ise Nilüfer il delegesi Serkan Öztürk, Nilüfer ilçe kongresinde sürece nasıl dahil olup Fırat Yılmaz’ın seçim kazanmasına katkı koyduysa,  Bursa İl kongresinde yine sürece dahil olarak İsmet Karaca’nın da İl Kongresini kazanmasını sağlayan önemli bir isim.

Karaca’nın seçimi kazanmasındaki en önemli olgulardan biri ise genç, nitelikli unsurların bulunduğu bir listesi olmasıdır.

 Seçime saatler kala yazdığım köşe yazısında sürprizlerin olmaması durumunda Karaca’nın kazanacağı yönünde öngörümü koydum.

Sonuç tahin ettiğim gibi çıktı…

Akkuş’ a yapılan eleştirilere rağmen aldığı 236 oy ise önemsenecek bir orandır.

Önceki dönem il kongresindeki İsmet karaca’nın seçimi kaybettiği farkla,   kazandığı oy farkının da 58 olduğunu belirtmek isterim…

Seçim sonrası yapılan yorumlara baktığımda kimileri süreç ile ilgili ortalama bir yorum yaparken, kimlerinin de CHP içerisinde bir kutuplaşmanın oluşması için ateşi körüklediğini görüyorum.

Her seçimde her kongrede olduğu gibi, kişiler mevzilerini korumak adına bir adaya destek veriyor.

Her ne kadar bu durumlar yadırgansa da her partide olduğu gibi CHP’de de olmaması istenilen ama her dönemde olan davranışlar.

Seçimler, kongreler biter, yeni bir sayfa açılır!!!

Kongre’nin kaybedeni kazananı yok şeklinde beylik sözler duyuyoruz, fakat pratikte durum tam tersi oluyor.

Bence her şeye rağmen siyasi centilmenliği elden bırakmamak gerekir.

Makamlar, mevkiler kimseye mahsus değil, siyaset bir bayrak yarışıysa eğer yorulanlar, başarısız olanlar bayrağı kazanan diğer bir isime centilmence teslim etmeli.

Kongre sonrasında sonucun açıklanmasının ardından İl Başkanı Hüseyin Akkuş ve Milletvekillerinin salonu terk etmesi şık bir davranış değildi.

Kongre Divan Başkanı Çorum Milletvekili Tufan Köse’nin, Kongre açılışında dört adayı bir araya getirerek el ele tutuşturup birlik beraberlik mesajı verirken, aynı şekilde kongre sonucu açıklandığında yine dört adayı, milletvekillerini bir araya getirip ellerini havaya kaldırarak birbirlerini tebrik etmelerini sağlamasını beklerdim.

Maalesef gördüğüm tablo çok hoş değildi. Seçimin kazananı, kaybedeni yok kazanan CHP sözü havada kaldı!

Centilmenlik kaybetti!!

Umarım yarın yapılacak İl Başkanlığı devir teslim töreninde İl Başkanı Hüseyin Akkuş ve tüm milletvekilleri hazır bulunur, aksi bir durumsa her türlü yoruma ve eleştiriye açık olur!Bu yazı 3980 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ

SÜPER LİGDE BU SEZON HANGİ TAKIM İPİ GÖĞÜSLER


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI