Bugun...


NURTEN ERTUL

facebook-paylas
ZEKA BİZİ TERKETMİŞ
Tarih: 16-01-2020 15:39:00 Güncelleme: 16-01-2020 15:39:00


Niğde, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray meşhur turizm merkezi Kapadokya çanağında yer alan kentlerden.
Bunda ne var mı?
Hiç bir şey yok.
Bir kente halkı ancak bu kadar zarar verebilir.
Bir kenti planlayanlar da yönetenler de ancak bu kadar yokedebilirdi.
Nitekim düşman saldırısına gerek kalmadan güce karşı yağcılık yarışına giren minik Anadolu kentlerinin minik yöneticileri zaten her türlü zararı veriyor.
Nasıl mı?
Örnek:
Niğde, Roma ve öncesinde de olan bir kent. Kenti 24 saat yılın 12 ayı turizme kazandıracak bütün binalar yıkılmış, meşhur Niğde bağları yok edilmiş. Yerlerine lüks gökdelen binalar dikilmiş. Artık işsiz yığınların yaşayacağı lüks konutlar Hasan Dağı eteklerine kayıyor.
Peki lüks evlerinizde gençler için işe ihtiyaç mı var? İşi kim bulacak size? Tarihinden, kültüründen, geçmişinden utanan her yeni gelen güce tapan toplumlar eninde sonunda kaybeder.

Niğde gibi kentlerde bulunan üniversiteler o kentin ne işine yarıyor? Kente kültür kazandırmıyor, değerlerini korumuyor, kent halkı akademik kadroya girmiyor. Tam tersi kente kapalı buna karşılık Maraşlılara, Konyalı VS. Kariyer alanı açıyor. Kentin halkı taşra üniversitelerinde nerede?

Kentin bir avuç zeki ve kültürlü kadını dışındaki kadınlar peki ne işe yarar ki? Kitap okumaktan nefret eder, kültür sanata düşman. Yeniliklere karşı. Süslenip püslenip gün yapmaktan, patlayana kadar yemekten daha bıkmadınız mı? İnekler bile doyana kadar yiyor.

Gelelim köylülere. Sağolsun iktidar özellikle köy kadınlarını para manyağı yapmış. Gak diyor köy kadınına para guk diyor para.
Köy kadınına verdiğinde hacı gözümüz yok da. Niye paraya boğarak köylü ve üretken olduğunu unutturup saçma sapan yeni bir özgür köylü kadını sınıfı yarattırıyorsun? Dert ne hacı?

Peki Aslan solcular ne mi yapıyor? Onlar kendilerini kırsalın beyaz efendisi sanmaya devam ediyorlar. Kazandıkları bir seçim yok ama halka tepeden bakmaya, kendilerini elit ve önemli gibi görmeye devam ediyorlar.

Sonuç mu? Sadece İç Anadolu değil. Bütün Türkiye ve İstanbul lüks konut cenneti. Tarih, kültür, iş yerleri, sanayi, tarım, üretim VS. Mi? Karşıyız sokmayın bunları içeriye...
Halimiz bütün ülkede bu.

 

 


Bu yazı 1496 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

DİGİTAL GAZETEMİZİ BEĞENİYORMUSUNUZ?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI