Bugun...


NURTEN ERTUL

facebook-paylas
MEŞHUR BİR ATAKANIMIZ OLDU
Tarih: 21-02-2020 20:18:00 Güncelleme: 21-02-2020 20:18:00


Meşhur bir Atakanımız oldu. Ülkece bütün işi gücü bıraktık kocaman adamlar kadınlar yılan dillerine Atakan'ı doladı. Benim gibi güzel olan herkese ve her şeye "şans verelim" diyenler de iflah olmaz romantikler kafayı gözü yardı Atakan için.
Burada neleri bir kez daha gördük?
1.Küçücük henüz 10 yaşında ki bir çocuk bile bizi birbirimize düşürüyor. Bence bütün sınıfların zeki ya da en haylaz çocuklarına mikrofon uzatın ve hepimizle kafa bulsunlar.
Bir kez daha gördük ki biz bir araya kolay kolay gelemeyiz.
2.Kıskançlık, ihtiras, hırs, nefret ve "ben" duygusu ilkel topluluklar da çok yoğundur. Gelişmiş toplumlar artık olaylara ve kişilere "kural" olarak bakar.
Peki ben mi? Atakan olayına nasıl bakıyorum?
1.Bu ülkede zihinsel engelliler, Davranış Bozukluğu, Öğrenme Güçlüğü olanlar için binlerce kurs ve okul var. Üstelik hepsi de birbirinden lüks ve konforlu hizmet üretir. Peki bunların finansmanını kim sağlar? Elbette Atakanlar için kamplara ayrılanlar yani bizler. Halk sağlar. Ödemelerini devlet yapar. Bu yüzden zihinsel engelli ya da öğrenme sorunları olanların eğitim ya da rehabilitasyonunda sorun yok.
Elbette buna karşı değilim.

2. Atakan gibi akranlarına göre ileri düzeyde olan binlerce çocuk vardır. Peki ülkemizde, dil, matematik, okuma, spor, sanat, sosyal bilimler, zeka oyunları, teknoloji ve daha pek çok alanda akranlarından ileride olanların eğitim alacakları özel okullar ya da özel programlar var mı?
Hayır yok. Bu yüzden ileri düzeyde ki çocuklar vasat ve standart akranlarından bile gerçek hayatta daha başarısız olmaktalar. Yani kıskanmayın, yılan dilinize çocuğu dolamayın zaten ülkenin bu sisteminde bütün Atakanları bekleyen son başarısızlıktır. Merak etmeyin mevcut eğitim sisteminde vasatlar daha zengin, daha güçlü, daha güzel VS... Olacaktır.

Ne yazık ki ülkemizde her alanda ileri düzeyde olan çocukların özel olarak eğitilecekleri kurumlar bulunmamaktadır. Aileleri çok çok çok aşan bu çocuklarıyla sistem başbaşa bırakmaktadır.
Zihinsel engelliler için gösterilen özen ileri zekalılar için de gösterilmeli.
Konu bu...Bu yazı 1548 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

DİGİTAL GAZETEMİZİ BEĞENİYORMUSUNUZ?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI