Bugun...


NURTEN ERTUL

facebook-paylas
GÖSTERİ MODASI
Tarih: 12-12-2018 11:47:00 Güncelleme: 12-12-2018 11:47:00


Fransa’da “Sarı Yelekliler” olarak bilinen gösteriler, ardı arkası kesilmeden devam ediyor. Araçlarda zorunlu hallerde kullanılması için hazır tutulan can yeleklerini giyinmeleri nedeniyle Fransa’daki eylemlerin adı “Sarı Yelekliler” olarak yayıldı. Dünya hızlı gelişen ve yayılan internet teknolojileri sayesinde çok küçüldü. Dünyanın her köşesinde olan biten anında haber alınıyor. Ancak ne olup bittiği ya da ne olabileceği konusunda yeterli bilgi ve ilgi sahibi olabiliyor muyuz? İşte bu konuda şüpheler başlıyor. Bu yüzden “Sarı Yelekliler” konusuyla ilgili ne olup bittiğini değil de neden, niçin, nasıl ve kim gibi sorulara cevap bulmaya çalışarak konuyu anlama taraftarıyım.

Sarı Yelekliler kim?

Fransa’da kimler olduklarıyla ilgili çok çeşitli görüşler ileri sürülüyor. Kimisi dünyanın yeni yarattığı mitlerden George Soros’un finanse ettiği profesyonel gösterici grubu diyor. Kimisi de Fransa’nın son yıllarda gördüğü sıra dışı başkan tiplerinden birisi olan Emanuella Macron’un icraatlarını onaylamayan Fransız halkı diyor. Üstelik göstericilerin profilleri de ilginç. Hayatlarında hiçbir zaman ülkelerini protesto etmeyi düşünmeyen muhafazakar orta gelir grubu şehirli halkın gösterilere iştirak ettiği gözleniyor. Nedeni ise basit: Çünkü bugüne kadar yaşam standardını koruyan muhafazakar halkın hızla fakirleşmesi, hayatını düşük bütçeyle sürdürmeye mecbur hale gelmesi. Şimdilik kırsal kesimlerde yaşayan Fransızlar, öğrenciler ile orta gelir grubu gösterici profili.

Sarı Yelekliler neyi protesto ediyor?

Emanuelle Macron, hepimizin bildiği gibi Fransa’da Chirac, Mitterand gibi yüksek profilli liderlerin ardından gelen Sarkozy, Holland gibi sıra dışı olaylara imza atan skandal liderlerin devamı. Kendisi de en az diğerleri kadar ilginç ve skandal özel hayatıyla gündeme oturdu. Çünkü genç başkan henüz çocuk yaştayken annesi yaşında sayılabilecek öğretmeniyle evlenmişti. Üstelik öğretmeni başkanın karısı olmasının yanında, sağ kolu gibi görünmeye devam ediyor. Elbette Sarı Yelekliler, başkanın özel hayatını protesto etmiyorlar. Ayrıca, Avrupa halkının skandal özel hayatlar umurunda da olmaz. Protesto konusu basit: Artan hayat pahalılığı, küçülen ekonomi. Özellikle de akaryakıt zammı, yüksek vergiler, düşük ücretler, hayat standartlarının hızla küçülmesi. Hükümetin kemer sıkma politikasının önümüzdeki yıl da devam edecek olmasına dayanamayacakları sebep olarak gösteriliyor.  

Sarı Yeleklilerin arasında kimler yok?

Dünyada devrimlerin anası sayılan 1789 Fransız İhtilali'nin gerçekleştiği topraklarda yine günlerdir süren bir eylem nedeni-niçini-arkasında kim olduğu belli olmamasına ya da umurumuzda olmamasına rağmen süre geliyor. Her şey kendi döneminde değerlendirilir. Bu yüzden Sarı Yeleklileri asla bir Fransız İhtilali'ni gerçekleştiren ekibin yerine koyamayız. Ancak herkesin hem fikir olduğu konu Sarı Yeleklilerin arasında toplumun en alt katmanlarında yaşayan göçmenler ile kaçak yollardan ülkeye giren afro kökenli Fransızların ileri sürüldüğü gibi çok fazla olmadıklarıdır.

Sarı Yelekliler gösterilerini nasıl yapıyorlar?

Dünyanın henüz iletişim teknolojilerine teslim olmadığı yüzyıllarda bile gösterilerin dağılma modası vardı. Bu yüzyıl, her şey hem çok kolay hem bir o kadar da çok zor. Çünkü göstericiler geçmiş yüzyıllarda olduğu gibi hücre çalışmalarıyla örgütlenmiyor. Doğrudan açık ve net iletişim kuruyorlar. Sosyal medya ya da her yerden takip edildiğini bildikleri halde kişisel iletişim araçlarından örgütleniyorlar. Üstelik öfkelerinin nedeni de hücre çalışması gerektirecek kadar disipline ihtiyaç duyulan çeşitli fikri akımlar değil. Günlük hayatın akışında hayat standartlarının kalitesini düşüren konulara anlık duyulan öfkeler.

Bugün dünyada her şey çok değişti. Fakat tek şey değişmedi. Gösterilerin dağılma ve yayılma modası. Bu yüzden günlük hayatımızın çok içinde olmasa da Sarı Yelekliler ile Macron’u ve Fransa’yı izlemek keyifli bugünlerde. Ne dersiniz?

 

KAYNAK:TBCBu yazı 2610 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

DİGİTAL GAZETEMİZİ BEĞENİYORMUSUNUZ?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI