Bugun...


NURTEN ERTUL

facebook-paylas
DELİLİĞİN DAYANILMAZ CAZİBESİ
Tarih: 23-12-2018 05:35:00 Güncelleme: 23-12-2018 05:35:00


Ünlü televizyoncu Acun Ilıcalı ile ekibinin neden olduğu, toplumu meşgul eden skandalların ardı arkası kesilmiyor. Neredeyse Acun Ilıcalı ile diğer televizyon programları toplumu uyutan ninni makinesi haline geldiler. Acun Ilıcalı örneğini vermemizin nedeni de en meşhurları olmasından dolayıdır. Yoksa diğer programların da bir farkı yok.  

Acun Ilıcalı’nın kendisi de bazen ninnilerin baş aktörü oluveriyor. Geçtiğimiz ay boşanması, mal varlığı, karısı-kızları, aşkları-meşkleriyle gündemdeydiler. Şimdi de ekibinin MasterChef adlı profesyonel aşçıların katıldığı yemek programına seçtikleri ve ismini zikretmek istemediğim bir şahıstan dolayı gündemdeler. Seçilen aşcı, bu programda sıra dışı tavırlar sergilemesine rağmen raitingi artırdı. Doğal olarak ilgi gördü. Aşçının sıra dışı hareketlerde bulunmasını kimse bu yüzden umursamadı. Nitekim, aşçı kendisini ilgi odağı haline getiren ruhsal hastalıklarının normalleştirildiğini fark edince fren sistemini iyice devreden çıkarttı. Sonuçta zavallı bir papağana (elinin altında o an o vardı) ağır işkence yaptı, bunları videoya kaydetti ve alışkın olduğu şekilde ilgi çekmek için sosyal medya hesaplarından yayınladı. Bozulan ruh sağlığı düşünce mekanizmasını iyice tahrip ettiği için de toplumun tepkisiyle karşılaşacağını hesaplayamadı. Sonuçta ait olduğu yere, akıl hastanesine kapatıldı. Ne var ki zavallı papağan gördüğü işkencelerden dolayı hayatını kaybetti.  

Bu şahıs, profesyonel aşçıların yarıştığı programda arkadaşlarından birisine de aynı şiddeti uygulayabilir, zavallı papağının yerine biz bugün işkenceyle ölen bir yarışmacıyı da tartışıyor olabilirdik. Sonuçta papağanı ya da arkadaşına işkence yapması olayı basitleştirmez. Gelin görün ki, çok basit görenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çok. “Bütün konu bu mu? Yarın bunu unutturan başka bir felaket çıkar. Zaten pek çok insan bu şekilde yaşıyor” diyerek normalmiş gibi yaklaşanlar da işin başka bir boyutu. 

Günümüz dünyasında toplumları uyutmak, kişileri gerçek sorunlarından uzaklaştırmak, ilgiyi başka konulara çekmek çok sık başvurulan yöntemlerdendir. Ne var ki, bunlar için ruhsal problemleri olanların seçilmesi, ardından normalmiş gibi rol modeli olarak sunulması sorun yaratıyor. Medyaya, özellikle ruh ve akıl sağılığı iyi olmayanlar çıkartılıyor. Başarılıymış gibi, standartlarda yaşayan topluma ideal rol modeli olarak gösteriliyorlar. Oysa bu tip kişilerin dikkat çeken özellikleri 'deliliğin dayanılmaz cazibesi'dir. Rüzgâra kapıldığımızda hepimizin sonu perişan olur. 

Bu yüzden gelin, tatsız tuzsuz hatta renksiz de bulsak sorunlarımıza kafa yorduğumuz, düşünmemiz gereken pek çok konumuzun olduğu sıradan hayatlarımıza geri dönelim ne dersiniz? Nasıl mı? Medyada 'deliliğin, hatta her türlü ahlaksızlığın dayanılmaz cazibesini' rol modeli olarak sunan programları izlemeyerek, konuşmayarak ve tartışmayarak. Çok mu zor?

Herkese şimdiden 2018’i aratmayan güzelliklerin yaşanacağı bir 2019 diliyorum…Bu yazı 2813 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

DİGİTAL GAZETEMİZİ BEĞENİYORMUSUNUZ?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI