X 20
Bugun...YENİ NESİL GAZETECİLİK

Son yıllarda medyadaki değişim hem gazetecilerin daha hızlı, daha etkili ve daha çok haber ile okuyucularına ulaşması gerekiyor.

facebook-paylas
Güncelleme: 01-05-2020 10:37:48 Tarih: 01-05-2020 09:33

 YENİ NESİL GAZETECİLİK

HALKIN GAZETESİ/BURSA

Bu dönem  Gazeteciliğin  günden güne digital medyaya doğru yol aldığını görüyoruz. Son yıllarda diijtal medyanın yükselişiyle brlkte dijital dünyaya ayak uydurmakta gecken medya kuruluşları ve gazetecler, gelşm gerden takip ediyor. Basın sektöründe yaşanan değişim, sosyal medyadak gelşmeler, teknoloji kullanımı hayatı oluğu gibi gazetecilerde etkliyor. Yen nesil gazeteclkte değişmesi gereken se‘bağımsız gazeteclk ve meslek etki dye vurgulamam gerekir.

 

Yeni nesil gazeteclliğin en önemli  unsuru,  araştırılmış,  yazılmış, değişik kesmlerden okuyucuların isteklerine cevap veren haber ve röportajlardır. Haberler, hç kuşkusuz bugün olduğu gibi yarın da, mult medya gruplarının ayakta kalmasını sağlayacak. Son yıllarda gazeteclern en büyük haber kaynakları se Siyasetçi, Sanatçı, Sporcu ve İşadamlarının sosyal medya sayfalarında yaptıkları paylaşımlar olarak öne çıkıyor. Günümüzde internetin çok yaygın olmasından dolayı okurların, haberler daha çok internetten takip etmesinin gazeteleri nasıl etkleyeceği sorusuna ise,internetin haberler açısından çok faydalı olduğunu ve bu durumun gazeteler ekonomk anlamda sıkıntıya fazla sokmayacağını söyleyebilirim. İnternet sayesinde brçok insan haberlere hızlı bir şeklde ulaşabiliyor. Bunun gazetelere bir zararı yok. Bugün gazeteler daha az baskı yaparak yine kendi işlerini yürütebiliyorlar.Bundan sonra gazeteclk zaten dijital medyayaya doğru kayıyor, bunu kabul etmemiz lazım. Bunu göz önünde bulundurarak hareket edlmesi gerekir. Zaman zaman haberlerin altındaki yorumları okuyorum. İnsanların haber hakkında neler düşündüğünü ve nasıl tepki verdğini göreblyorsunuz. Bütün bunlar gazeteclliği olumlu yönde etkiliyor. Okur, internetin olduğu her yerden hemen istedği bütün haberlere çok hızlı bir şekilde ulaşıp yorum yazabiliyor. Medya sektörü artık yeni gelr kaynakları arıyor. Çünkü  maddi kaynaklara ihtiyaç var. Ayrıca gazetecilikte artık ihtisaslaşma var, sadece politika ile ilgli değil başka alanlarda da uzmanlaşmaya gidiliyor. Bu da güzel bir gelşme. Basının en önemli işlevi haber vermek, kamuoyu oluşturmak, denetim ve eleştri yapmaktadır. Böylesine öneml görevler üstlenen basın çalışanları içn 4857 Sayılı İş Yasası'ndan farklı bir yasa oluşturulmasına karşın basın çalışanları yasal ve sosyal haklarını kullanamamakta ve işszlk sorunları yaşamaktalar. Gazeteclliğin karşı karşıya olduğu temel sorunların ve nedenlerinin saptanablmesi  için bu mesleğin ve medyanın ekonomiye ve politikaya odaklanması gerekir. Bunu yaptığımızda, dünden bugüne yaşanan sorunların temelndeki ana etkenin yattığını görebilriz.  

 

Medya yapısı ve devlet/iktidar. – Yerel Medya, Ulusal Medya, Küresel Medya – Yerel medya demek, yerel unsurları ve yerel sorunları ortaya çıkaran, yerel sorunlar karşısında bölge halkını blglendren, bllinçlendren ve kamuoyu oluşturan araçlardır. Yerel medya kuruluşları ulusal medyaya malzeme sağlayan, doğrudan halkla iç içe yaşadığı  bölgesel olaylara önem veren  kuruluşlardır. Yerel medya günlük, haftalık ve aylık gazeteler kendi bölgelerine dağıtarak yerelde etkl olurlar. Son yılarda yerel medyada dijital medyaya yönelip internet gazeteleri sayesinde internetin olduğu her yere ulaşabiliyorlar. Yerel medyanın atağa kalkmasıyla birlikte yazılı basında, internet medyasına yönelmeler görülmektedr. Ulusal medya ise böyle ifade edleblr: Tüm ülkede olup btenler, önemli olayları, ekonomik, poltka, spor, sanatsal ve kültürel etknlkler, bu arada uluslararası ve ulusal politikaları, ayrıca dış haberleri yansıtan, gündem, haberlerini belrleyen, alt yapıları güçlü büyük internet gazeteleri ve gazeteler büyük bayiler tarafından ülke düzeyinde dağıtımı gerçekleştrlen medya, ulusal medyayı kapsamaktadır. Küresel medya  sadece yayınlandıkları ve yayın yaptıkları ülkenin değil, diğer ülkelerin öneml olaylarını, uluslararası politikaları, ekonomik, kültürel, spor ve sanatsal etkinlikleri gündem ve haberlerini, fotoğraf ve görüntüleriyle yansıtan medyaya denlmektedr. Ayrıca küresel medya bulunduğu ülke dışındaki başka ülkelerde de yayınlanan gazeteler, görüntülenebilen yayınları da kapsar. Teknolojik gelşmeler sonucunda küreselleşen dünyamızda haber alma temel bİr İhtİyaç halİne dönüşmüş çünkü dünyanın herhangİ br yerİnde meydana gelen ufak bİr değİşİm tüm insanları etkilemekte ve İnsanlar bu etkileşmeleri öğrenmek istemektedirler. Bu durum tüm medya kuruluşlarını uluslararası boyutta gelşmeye yönetilmiş ve uluslararası haber ajanslarının haberlerin den yararlanarak izleyici, okuyucu ve internet yoluyla takip edici kitleler dünyadaki gelişmelerden haberdar etmeye yöneliltmiştir. Uluslararası ajansların son dakika haberleri ülkelerden ulasal haber ajanslarındada flaş haber olarak yer aldığını görüyoruz.

 

 
Kaynak: HALKIN GAZETESİ

Editör: TURAN TURAN

Bu haber 1219 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MEDYA Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

DİGİTAL GAZETEMİZİ BEĞENİYORMUSUNUZ?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI